Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis w Toruniu
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Most protetyczny dla pacjenta
1 września, 2020

Czym są okna pasywne?

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na efektywność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wynosi około 88-120mm, a ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. By jednak okna z PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są z reguły kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, by były pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z tego powodu niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Minimalne straty cieplne zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych zimą oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności wynikające z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać również o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając okna pasywne?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Powinno się sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Błędny montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób zniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń

Strona używa cookies
Ok