OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna drewniane Toruń montaż i serwis
1 września, 2020

Współczesna klimatyzacja oraz rekuperacja

Odpowiednie powietrze w pracy czy w domu, rzutuje nie tylko na niezłe zdrowie, ale i na naszą skuteczność. Dobra jakość powietrza oraz komfortowa temperatura, oznaczają podstawę naszej wygody i pozytywnie wpływają na zwiększoną motywację i chęć wykonywania zadań. Aby zapewnić sobie najlepsze warunki często decydujemy się na zakup klimatyzacji. Jako niewątpliwy zwycięzca wśród innych wentylatorów, klimatyzator najskuteczniej reguluje temperaturę w środku budynku przynosząc nam komfort w czasie upałów. Minusem takiego wynalazku jest to, że klimatyzator schładza powietrze, które już jest wewnątrz i nie dostarcza dojścia świeżego powietrza. W tym zakresie bardzo dobrze działa system wentylacji mechanicznej, tzw. rekuperacja. Jak działa rekuperacja i z jakiego powodu dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, by zdobyć jak największy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – na czym to polega?

Nowoczesna klimatyzacja ma za zadanie utrzymanie przyjemnej temperatury w środku budynku zwłaszcza latem, kiedy zmagamy się z falami upałów. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na nastawienie idealnej temperatury wewnątrz budynku, przynosząc chłód i komfort cieplny bez względu na to, jak gorąco jest na zewnątrz. System działania klimatyzacji opiera się na ochładzaniu powietrza do wskazanej wartości. W domach i mieszkaniach zazwyczaj wykorzystywanymi klimatyzatorami są klimatyzatory split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie oziębianie powietrza w środku, natomiast ich zewnętrzna część oddaje gorąco z domu. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja wyposażona jest w elementy eliminujące roztocza, kurz oraz bakterie i alergeny. To nie oznacza, że klimatyzator ma zastosowanie tylko podczas lata. Wiele klimatyzatorów może również nagrzewać powietrze. Nie wyręcza to centralnego ogrzewania czy innych systemów grzewczych, jednak nadaje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja z kolei działa w zakresie wentylacji mieszkań. Na temperaturę w środku oddziałuje wiele czynników, ale koszty chłodzenia i ogrzewania mieszkań wynikają ze strat cieplnych. Przeważnie wentylacja odprowadza ciepłe powietrze i zbiera z zewnątrz zimne. Do regulacji temperatury wewnątrz domu czy mieszkania, zimne powietrze należy ogrzać, na co wykorzystywana jest większość energii przygotowanych do tego urządzeń. Ekonomicznym rozwiązaniem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje gorąco z wentylacji. Z tego względu rekuperator nagrzewa napływające chłodne powietrze, wykorzystując ciepło odprowadzanego powietrza. Tak zmniejsza zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z dodatkowego źródła. Ponadto rekuperator ma filtry, które chronią jego wentylatory i tą metodą filtrują powietrze wpływające do wnętrza domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – na zachowanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na który z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeżeli planujemy zakup jednego z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Dobra wentylacja powietrza minimalizuje nasze potrzeby na ogrzanie oraz schłodzenie pomieszczeń czy także filtruje powietrze. Gwarantuje nam wysoką oszczędność energii oraz ochronę przed wilgocią, alergenami i zanieczyszczeniami, a także wciąż świeże powietrze. Klimatyzacja natomiast dba o nasz komfort termiczny. Idealnym systemem zapewnienia komfortu wewnątrz budynku jest zestawienie obu tych systemów i zakup klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi sumę zalet z posiadania wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma także korzystny wpływ na grzewcze systemy, dlatego instalacja rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety aplikacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji z rekuperacją dostarcza sporo różnych zalet. Największą z zalet jest komfort termiczny wewnątrz budynku oraz dojście świeżego i czystego powietrza, bez przymusu otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, mamy pod kontrolą temperaturę oraz eliminujemy występowanie niepożądanych przeciągów. Ponadto używając nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji minimalizujemy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą gwarantowanej energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji pokoi sprawia, że da się odciąć się od gwaru ulicznego. Używanie systemu ma także dodatni wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. W ten sposób regulowany jest stopień wilgotności powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy tworzenia się pleśni i grzybów. Te wszystkie zalety mówią o wysokiej jakości systemów. Ich dobry wpływ na komfort termiczny panujący w środku budynku zachęca do tego, że warto pomyśleć nad instalacją klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzatory Toruń

 

Strona używa cookies
Ok