Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie granic działki
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dopasować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

 

Strona używa cookies
Ok