Sprzedaż lub najem mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
29 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Izolacje natryskowe budynku pianą

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się popularne, z uwagi na bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych surowców używanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką wartością, wobec której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, dlatego są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR stosowana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa PUR przeznaczona jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się również położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, aby przed natryskiem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zapewniamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić to odpowiednio konieczne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje różnica właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, przez co konieczna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności ani właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Strona używa cookies
Ok