Produkcja cechuje się tworzeniem całych produktów od momentu składania opakowania, poprzez pakowanie produktu, a następnie zamykanie, aż do etykieciarki. Tym co przeważnie zachęca kupującego do produktu na półce sklepowej jest właśnie ciekawa etykieta i żeby znalazła się ona na produkcie, jednym z najfajniejszych oraz efektywnych rozwiązań jest wdrożenie innowacyjnych etykieciarek dla linii produkcyjnej.
Typy etykiet są różnorakie i nie muszą być tylko naklejkami. Są to również etykiety sleeve nakładane na 2 lub 3 butelki, czyli opakowania tri-pack i bi-pack. O technice etykietowania i ile etykiet faktycznie będzie na towarze, określają między innymi: rodzaj etykiet, orientacja optyczna produktu czy wydajność produkcji. Nowoczesne maszyny etykietujące mogą aplikować między 1 a 8 etykiet na raz z szybkością ok. 60 towarów przez minutę, a dzięki najnowszej technologii wzbogacone są w funkcjonalności, poprzez które nakładają etykiety dokładnie i zgodny z projektem. Dla przykładu to są fotokomórki do odczytu położenia markera oraz pozycji etykiety; światłowodowe czujniki i kamery do odczytu grawerów lub szwów na opakowaniach.
Pomimo stale nowych trendów maszyny etykietujące są zaprojektowane do aplikowania etykiet o różnych formach na wielu rodzajach opakowań – obok prostokątnych też pudełek okrągłych, stożkowych czy płaskich. Tak samo w zakresie materiałów, z jakich tworzone są opakowania. Maszyny etykietujące sprawdzają się w nakładaniu etykiet m.in. na aluminium, szkło, papier, HDPE czy PET. To daje wiele możliwości pod względem przygotowania produktu, który przyciągnie klienta.
W jaki sposób dodawane są etykiety?
Jak już wspomnieliśmy etykiety przyjmują odmienne formy i są dodawane do produktu w różny sposób. Maszyny etykietujące stworzone są do etykietowania produktów oraz płaskich opakowań, okrągłych czy kwadratowych. Możliwe jest aplikowanie etykiet od góry oraz od dołu, a nawet boczne etykietowanie i przez krawędź opakowania. Obecnie dostępne są tak samo etykietujące automaty, które zarówno drukują etykietę, a następnie ją dodają na towar.
By etykieta najlepiej trzymała się opakowania powinna zostać dodana do niego odpowiednią techniką. Najczęściej stosowane metody etykietowania opakowa to etykietowanie przy użyciu zimnego kleju, kleju termotopliwego hot-melt, samoprzylepnych etykiet, etykiet plastikowych adhesleeve, etykiet termokurczliwego PVC i PET oraz innych. Technika przeważnie dopasowana jest do typu opakowania.
Etykieciarki automatyczne – dlaczego warto?
Etykieciarki automatyczne opierają się na technice modułowej. Maszyny etykietujące konfigurowane są do preferencji klienta, tak aby były dopasowane do konkretnej linii produkcyjnej w zakresie możliwości oraz szybkości działania. Dystrybutorzy etykieciarek zawsze pomagają, próbując dopasować odpowiednią etykieciarkę do wymagań klienta i jego linii produkcyjnej.
Najnowsze etykieciarki przystosowane są do bezustannej pracy, bez zbędnych postojów nawet przy wysokich obciążeniach sprzętu. Nawet w chwili wymiany rolki etykiet technologia nastawiona jest na szybki powrót do pracy. Ponadto poprzez funkcję etykietowania wielu opakowań podczas jednej minuty linia produkcyjna używająca etykieciarki osiąga lepszą efektywność oraz wydajność pracy.
Należy wspomnieć, że maszyny etykietujące wykonywane są z najlepszej jakości materiałów. Dzięki temu maszyna jest trwała oraz zapewnia wydajną wieloletnią pracę. Należy często serwisować maszyne etykietującą, oceniać jej potrzeby, by chodziła nieprzerwanie oraz bez usterek. Oprócz tego w momencie, jeśli będzie wymagana zamiana części, do uzyskania są części oryginalne. Co więcej obsługa etykieciarki także nie wymaga skomplikowanych zdolności. Panel sterujący jest prosty oraz pozwala na ciągłe kontrolowanie oraz zmiany wytycznych maszyny.
Jakie są zalety etykieciarek
Maszyny etykietujące cechuje mnóstwo zalet, które warto pokazac każdemu, kto chce wdrożyć etykieciarkę do produkcji. Po pierwsze jest to łatwa oraz bezpieczna obsługa zbudowana w oparciu o panel administracyjny przygotowany z myślą o użytkownikach. Obok tego etykieciarki mają zintegrowane parametry etykietowania. Zaprojektowane zostały , żeby były łatwe w myciu, przygotowane do konserwacji, a sama wymiana rolek z etykietami przebiegała sprawnie.
Ponadto automatyczne maszyny etykietujące są tak zaprojektowane, aby niezawodnie etykietowały na wielu rodzajach opakowań, w dobranych przez pracownika rozmiarach etykiet. Ogromną zaletą etykieciarek jest również to, że idealnie nakładają etykiety oraz są wyposażone w systemy kontroli , które oceniają zarówno etykietę jak i poprawność jej położenia.
Warto dodać, że jakość materiałów również przekłada się na trwałą konstrukcję maszyn etykietujących i niweluje ryzyko problemów. Tą metodą zniżają się też wydatki związane z naprawą. Z kolei stałość pracy i szybka wymiana rolek etykiet to widoczna ekonomiczność w zachowanych środkach.
Te i pozostałe zalety z pewnością mogą przekonać, że opłaca się posiadać etykieciarkę na swojej linii produkcyjnej.