wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Jeszcze możesz się nauczyć
25 marca, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają o wiele częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy obcasy, które mocno obciążają i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest również środkowa krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są znacznie większe, a kiedy połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność genetyczna- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób leczyć

Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem szpilki. Nie jest też wskazane też kupowania obuwia wąskich, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo należy dbać o prawidłową dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do ortopedy, który poleci ci odpowiedni środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna oferuje przeróżne metody zapobiegania i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból wywołany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ułożyć palce i stopę w zdrowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – są to lecznicze poduszki żelowe, które układają palce w zdrowej pozycji, niwelują nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Dedykowane są przede wszystkim dla pań, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i zwyrodnień palucha. Wkładki te korygują ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do leczenia haluksów a także do przyspieszenia rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

W przypadku gdy leczenie profilaktyczne nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie istnieje kilka rodzajów operacji dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy o nie dbać. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Strona używa cookies
Ok