Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja split

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki życia

Człowiek najlepiej funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by różnice temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

By działanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzatora można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często wybierana do domu, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany i odpowiednio użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy na rok, by nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich montażem, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to fachowcy, ale także bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu ?

Na koszt klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. To nie tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodac również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok