Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, z uwagi na porządne właściwości termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową wartością, według której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest praktyka nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba przycinać oraz układać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.
Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?
Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz parametrami, z tego względu nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się również w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Taki rodzaj pianki PUR można też umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami
Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, aby przed ociepleniem przestrzeń została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona. Tą techniką zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby wykonać natrysk zgodnie ze wskazaniami konieczne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.
Pianka PUR – informacje techniczne
Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.
Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Dlatego tak często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.
Kupując piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.
Zalety pianki PUR
Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz formowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z powodu czego nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności i właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie zniekształca. Szczególnie kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.
Wady pianki PUR
Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć niską odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.
Ocieplanie pianką Bydgoszcz