Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać ?

Planując wycieczkę należy zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uważane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Przeważnie szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród bardzo popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej popatrzeć na kilka kluczowych kryteriów, jakie mówią, czy turystyczny termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, struktura oraz materiały, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy szukać termosu wykonanego z wysokiej jakości tworzyw, jakie nie mają niebezpiecznych substancji oraz korzystnie oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej także zastanowić nad tym, by termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której zyskamy gwarancję, że termos nie wysunie się nam z rąk również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Przeważnie turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki warto zdecydować się na pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie istotny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. By turystyczny termos był użyteczny, musi mieć szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo dużo termosów turystycznych, jednak bardzo znane oraz kupowane pochodzą od 3 producentów, od lat produkujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te gorzej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe oraz od lat uczestniczą w dalekich wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin okaże się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną tak samo popularną oraz często polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zatrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, przekonują, by przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

Termos obiadowy

Strona używa cookies
Ok