Ocieplanie dachu
17 września, 2020
E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wlicza się ok. 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz dość niewielki koszt. Aby jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego niezbyt często stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych zawsze zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niewielka utrata ciepła jest porządną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Małe straty ciepła zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w trakcie zimy oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie domu albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu zwykłych okien, zyski wynikające z porządnej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie wstawione pasywne okna dość dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią i pojawieniem się grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, a wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy i materiał, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ świeżego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym celu zdecydować się na wynajęcie fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok