Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Trwałe usuwanie włosów, czyli depilacja laserem
21 października, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Oświetlenie kuchni – aranżacje
24 października, 2016

Pompy ciepła – rodzaje i cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy cieplne przynależą do urządzeń, które czerpią energię płynącą ze środowiska naturalnego. Wymuszają ruch ciepła z gruntu, powietrza czy wody. Pełen proces ogrzewania budynku przebiega więc w stosunkowo przejrzysty sposób. Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, obniżaniu temperatury pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ogrzewaniu domów i nagrzewaniu wody do codziennego użytku. Współcześnie są najbardziej nowoczesnymi urządzeniami krzyżującymi funkcję ogrzewania i ochładzania.

Rodzaje pomp ciepła i ich działanie

Pompy cieplne uzyskują energię z odnawialnych źródeł energii i przemieszczają ją do układu ciepła domu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Kwalifikuje się je biorąc pod uwagę dwa zasadnicze kryteria: wariant dolnego źródła ciepła i system podwyższania temperatury i ciśnienia. Pompy grzewcze, które zdobywają energię z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy czerpiące z parowania bezpośredniego i wody. Biorąc pod uwagę drugie kryterium, wydziela się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Mogą funkcjonować w zestawie monowalentnym oraz biwalentnym, czyli jako indywidualne źródło ciepła w domu bądź w zestawieniu z drugim źródłem, przykładowo. kotłem wybranego wariantu. Pompa ciepła monowalentna pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. przestronnego domu jednorodzinnego, jednak należy odpowiednio sformułować rozkład dystrybucji energii. Jeśli chodzi o układ równoległy, to znacząca jest temperatura poza domem i obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi wyznacznik jest nadmiernie wysoki, sterownik pompy włącza posiłkowe urządzenie do produkcji ciepła. System alternatywny opiera się w skrócie na tym, że zasadnicza pompa grzewcza będzie nagrzewała bądź chłodziła pomieszczenia wyłącznie do wyznaczonej temperatury. Dogrzewanie spada np. na kocioł olejowo – gazowy. Ten rodzaj ocieplania sprawdzi się dobrze w domach z grzejnikami.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na który rodzaj pompy grzewczej się zdecydujemy. W sieci można znaleźć o nich niemało informacji, przykładowo. wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” albo „Pompa ciepła cena”. Pompa grzewcza bazująca na układzie woda – woda posiada dwa zasadnicze moduły: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej dużymi atutami są: niewysoka destrukcja terenu, nieodczuwalne uzależnienie od czynników pogodowych, równowaga temperatury źródła przez pełny rok, dosyć niewielkie wydatki na inwestycję przy funkcjonujących zapasach wodnych, duży współczynnik efektywności. Pompa termiczna gruntowa ma jednak dosyć duże wymagania co do jakości wykorzystywanej wody (twardość, zawartość manganu i żelaza), znaczne koszty wybudowania studni, pompa głębinowa podatna na awarie, okres eksploatacji maksimum do 20 lat, zrealizowanie badań sprawności studni (dla głębszych niż 30 m, trzeba zdobyć uprawnienie wodno – prawne. Poza tym w przypadku, jeśli woda głębinowa jest „agresywna chemicznie”, należy ubezpieczyć pompę w dobry zespół filtrów (zaś to wytwarza kolejne wydatki).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa tego rodzaju najczęściej jest zespolona z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To naturalnie on pobiera ciepło z dolnego źródła termicznego. Solanka jest wytwarzana z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet niezwykle niskich temperaturach. Generalnie stosuje się trzy warianty kolektora: kolektor płaski, spiralny lub prostopadły (czyli sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy wytwarza się z charakterystycznych rurek polietylenowych, które montuje się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego skuteczność jest uzależniona od rodzaju gleby. Im bardziej wilgotna i gliniasta, tym więcej przekaże ciepła. Innym źródłem grzewczym może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny pracuje na podobnych zasadach. Poszczególne jego elementy mają formę spiralnych zwojów. Kładzie się je w wykopach o długości od 15 do 20 metrów.

Istotną zaletą kolektorów płaskich jest niski wydatek na inwestycję oraz prostota konstrukcji. Wadami natomiast: brak możliwości sadzania drzew ponad kolektorem, zasłaniania ziemi nad nim np. asfaltem czy kostką brukową, skrócenie czasu wegetacji roślin znajdujących się nad nim, obejmowanie rozległej powierzchni, wyższe wydatki na pompowanie glikolu. Jeśli nie można zainstalować kolektora płaskiego, wówczas trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy posiadają kształt pociągłej litery „U” oraz mogą być położone od 30 do 150 metrów pod warstwą ziemi. Plusem tego wyjścia jest niezależność od aury panującej na zewnątrz, wysoka efektywność, ograniczony poziom dewastacji terenu, mniejsze wydatki pompowania glikolu oraz opory hydrauliczne. Niestety nie można obyć się bez specjalnego sprzętu oraz upoważnień wodno – prawnych.

Co z sorpcyjnymi pompami ciepła?

Mechanizm sorpcji to inaczej pochłonięcie przez jedną ciecz innej cieczy lub gazu. Gdy nabywamy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po wyeliminowaniu zakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed otwarciem był on w niej standardowo rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy ciepła sorpcyjne, współczesne można napotkać dwa rodzaje – absorpcyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która pochłaniana jest przez, np. wodę i przy tym wytworzone zostaje ciepło. Drugie są współcześnie na etapie doświadczeń jeśli chodzi o wykorzystywanie ich do grzania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wprowadza się je jako urządzenia chłodnicze o nadzwyczaj dużej mocy. Ażeby pompy sorpcyjne pracowały, muszą opierać się na systemie próżniowym.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta kliknij w link – Pompa ciepła cena

Strona używa cookies
Ok