Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
6 marca, 2017
Adwokat Toruń - Dobry prawnik Toruń - Kancelaria adwokacka Toruń - Adwokaci Toruń - Biuro prawne - Porady prawne Toruń
Doświadczony adwokat w dochodzeniu odszkodowań
8 marca, 2017

Czy masz pojęcie, jakie pasożyty drewna możemy najczęściej napotkać w Naszym kraju? Możemy wymienić takie insekty jak: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – insekty które odpowiadają za powodowanie wielkich uszkodzeń w drewnie. Te pasożyty możemy napotkać na jakiejkolwiek szerokości geograficznej. Rozmnażają się w szybkim tempie. Spędzają czas w leśnych ekosystemach, oraz w domkach z drewna. Według ekspertów od leśnictwa stanowią jedno z największych zagrożeń dla biologii lasów. Mimo, że ich działalność kształtuje terytorium dla młodych drzewostanów, to jednakowoż klasyfikuje się te pasożyty bardziej jako szkodniki, niż przyjaciół.

Musimy poświadczyć, ze walka z szkodnikami drewna nie jest sprawiedliwa. Współcześnie stosowana technologia pozwala na 100 procentowe wykluczenie korników z danego regionu. One jednak mogą się przed nami zabezpieczać tylko szybkością rozmnażania. Za jednym razem samiczka kornika produkuje nawet do 80 jajek. Spoglądając na to, że rozkwit młodego pokolenia trwa dwa miesiące, a przedstawicieli płci żeńskiej w jednym skupisku jest niezwykle dużo, masowość miłosnych zmagań korników jest spora. Co fundamentalne, korniki przeważnie eksploatują wytypowane drzewo i nie przemieszczają się z miejsca przez długi czas. Pożywiają się nim aż do punktu w którym nic użytecznego dla nich się tam nie znajdzie.

Dzisiaj skupimy się jedynie na korniku drukarzu – zapewne najgorszych pasożytem krajowych lasów i największym wrogiem budynków z drewna. Otrzymasz informacje o tym jak wygląda kornik i jak się mnoży. Zapoznasz się również z fundamentalnymi technikami zapobiegania i zwalczania korników.

Kornik – klika niezbędnych informacji

Kornik drukarz atakuje lasy bogate w drzewa iglaste. Długość jego ciała mierzy prawie 5 mm. Nie jest zatem monstrualnym robakiem, jednak jego działalność prowadzi do dużych spustoszeń w drewnie. Korniki wyszukują wyłącznie chore drzewa. Z tego względu są, jeżeli można w taki sposób powiedzieć, bardzo moralne. Dojrzałe robaki cechują się ciemnobrązową barwą z miedzianym owłosieniem. Młodziki natomiast są mlecznożółte. Ciało kornika ma walcowaty kształt, a grzbiet uwieńczony jest czterema kolcami.

Niezwykle ciekawy jest system mnożenia się kornika drukarza. Rójka, można by rzec okres godowy, inicjuje się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec układa komory godowe do których wzywa kilka samic. Zapłodniona samica tworzy chodniki macierzyste, w których produkuje do nawet 80 młodych. Małe korniki niezwłocznie po narodzinach przystępują do rycia nowych części drewna. Po 8 tygodniach są one zdeterminowane do reprodukcji. Ciąg ten powtarza się wiele razy, aż do ostatnich dni lata. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Zapobieganie kornikom

Jak radzi stare polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego zdania możemy oczywiście przełożyć do korników. Co należy więc zrobić, aby ochronić się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o budynki z drewna, po pierwsze powinno się budować je solidarnie z standardami. Zaimplementowanie odpowiednich procedur zabezpieczy wytrzymałość drewna. Przez to korniki nie będą nie będą miały na nie ochoty, gdyż będą je postrzegać „za zdrowe”. Po drugie, kluczowym punktem profilaktyki jest impregnacja. Okrycie drewna impregnatem (zabieg ten należy stosować co kilka lat) wystarczy, by zniechęcić korniki. W sklepach. oferowane są przeróżne środki, które możemy zróżnicować na solne i oleiste. Kupując określony środek, kieruj się co najważniejsze rodzajem drewna i własnymi oczekiwaniami. Skonsultuj się także z ekspertem, który podpowie Ci co będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.

Zwalczanie korników mikrofalami

Znawcy zapewniają, że dezynsekcja mikrofalami jest najsprawniejszą technologią likwidowania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wyszczególnić? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie zagraża zdrowiu i nie jest trująca. Następna kwestia to brak niekorzystnego wpływania na określony produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda termiczna likwidowania korników nie oddziałuje na konstrukcję drewna, w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Co oznacza dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na ogrzaniu materiału. Profesjonalna aparatura przekazuje mikrofale, które trafiają w głąb drewna. Wytwarzają one tarcie, którego skutkiem jest ogrzanie drewna do temperatury 55 stopni. W takich warunkach następuje koagulacja białka w organizmach korników, doprowadzająca do ich bezpośredniej śmierci. Dezynsekcja termicznausuwa korniki kompletnie. Inne świadczone technologie to fumigacja i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najtrudniejsze pasożyty drewna. Ich działalność jest w stanie wpływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej konstrukcji budynku, co dla człowieka kształtuje bardzo duży problem. W leśnym ekosystemie także nie są mile widziane. Ostatnio sporo pisze się o licznym ataku kornika na drzewa rosnące w Puszczy Białowieskiej. W rozumieniu najnowszych danych już 4 tys. z 52 tys. ha drzewostanów na tym obszarze jest martwych. Zwalczanie kornika w tym wspaniałym środowisku to priorytet.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj inne usługi firmy Corneco. Przeskocz na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok