Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Metody zwalczania insektów
6 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
6 marca, 2017

Zwalczanie szkodników drewna

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, pomimo że stanowią ważny czynnik łańcucha pokarmowego, dalece niekorzystnie oddziałują na wydolność lasów. Najczęściej żerują na jednej powierzchni przez kilka lat. Jest to rezultat cyklu rodnego szkodników. Korniki składają jaja w drewnie. Larwy dorastają, zaczynają dokarmiać się materią, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak dalej.

Dla ochrony powierzchni z drewna najbardziej kluczowa jest prewencja. Zabezpieczanie konstrukcji z drewna odpowiednimi impregnatami to podstawa. Wtedy zmniejszamy możliwości na rozwój ksylofagów w konkretnym elemencie. Od momentu w którym odkryjemy obecność insektów w drewnie powinniśmy rozpocząć odpowiednie działania. Zwalczanie korników wymaga rzetelnej oceny, czasu i zastosowania odpowiednich procedur. Niezbędna jest więc konsultacja fachowców w dziedzinie eliminowania szkodników drewna. Dobrze, że w Polsce jest kilka instytucji, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z założycielem tej profesjonalnej firmy dowiedzieliśmy się kilkunastu interesujących rzeczy w temacie pasożytów drewna i technik ich likwidowania. Dziś chcemy Wam to przedstawić.

Popularne szkodniki drewna

Wszelkie szkodniki w drewnie oznaczane są fachowo ksylofagami. W grece ksylon oznacza drewno, a phagein pochłaniać, zatem jasno jest wydedukować znaczenie tego bardzo okazjonalnie widzianego sformułowania. Ksylofagi są to owady w postaci dojrzałej, lub larwy które żywią się drewnem. Funkcja ksylofagów w naturze jest ambiwalentna. Z jednej strony osłabiają one ekosystem leśny, ale z drugiej tworzą terytorium dla świeżych drzewostanów. Dobrze jest tu odnotować, że korniki uderzają w słabe i stare drzewa. Są zatem szkodnikami pochodnymi, ponieważ eliminują z biosfery to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Tymczasem z uwagi na wielkość ich funkcjonowania sprawiają więcej szkód niż pożytku. Zobaczmy teraz jakie szkodniki w drewnie możemy powszechnie spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego małego pasożyta sięga 21 mm. Spuszczele zazwyczaj żywią się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Lubią ciepłe wnętrza, więc dość często można je zlokalizować na strychu lub na poddaszu domów z drewna. Zostawiają za sobą koliste otworki.
  • Kołatek domowy – porównywalnie jak spuszczel atakuje drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Rozciągłość ciała tego ksylofaga wynosi od 2,5 do 4 mm. Ledwie można go go dostrzec gołym okiem. Mimo niewielkich kształtów jest w stanie wywołać olbrzymie spustoszenie. Kołatek żyje zwłaszcza w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy szkodnik o rozciągłości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Atakuje słabe drzewostany. Ze względu na liczebność konfrontacja z kornikiem jest niezwykle skomplikowana. Przeważnie pasożytuje on na konkretnej części drzewa. Atakuje także konstrukcje budowlane. Występuje na całym globie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najoporniejszym nieprzyjacielem jest naturalnie kornik. Szybkość reprodukcji i liczebność sprawia, że eliminacja tego pasożyta nie przynależy do najbanalniejszych zajęć. Jednakże zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych i optymalnych procedur usprawnia walkę z tym szkodnikiem.

Strategie eliminowania szkodników w drewnie są niejednakowe. Od cieplnych po chemiczne. Wdrażane są przez wzgląd na budowę materiału, na gatunek szkodnika i efektywność oddziaływania. W dalszej części artykułu zilustrujemy Wam najczęściej wykorzystywane procedury eliminowania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wykorzystywana jest w drewnianych kompozycjach budowlanych. Polega na wycięciu silnie zainfekowanych partii drewna. Technikę fizyczną najczęściej łączy się z chemicznym eliminowaniem pasożytów. Połączenie tych dwóch zabiegów w całości likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, bądź iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego profesjonalnymi preparatami chemicznymi, zwanymi fumigantami. Jest to znacząco rozwinięta procedura usuwania szkodników drewna. W trakcie fumigacji potrzebne jest okrycie obiektu, lub poszczególnego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – mianowana również jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Wykorzystywane w tej metodzie urządzenie przekazuje fale elektromagnetyczne, które stymulują drobinki wody w drewnie. Drewno rozgrzewa się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci pasożytów przebywających w elemencie drewnianym. Ta metoda jest w pełni bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najkorzystniejsza pod względem eliminowania insektów.

W trakcie rozmowy z pełnomocnikiem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo agresywne mogą być pasożyty drewna i jak możemy się przed nimi ochronić. Zostały nam opowiedziane historie Klientów, których domy były w opłakanym stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Po rozpoznaniu tych przykładów mamy szansę Wam zakomunikować, że pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Sprzedawane w branży środki efektywnie konserwują drewno nie tylko przed pasożytami, ale również przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Istnieje jeszcze inna kwestia – kontrola. Przy pierwszych oznakach żeru pasożytów dobrze jest błyskawicznie skonsultować się z firmą zwalczającą pasożyty w celu rozpoznania typu pasożyta i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i dowiedz się więcej o dostępnych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok