Którego zatrudnić DJ-a na wesele
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
13 stycznia, 2022

Systemy podlewania ogrodów

Jeżeli zależy nam na tym, by ogród wspaniale się prezentował, głównym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, jednak tradycyjne metody podlewania nie dość, że zabierają dużo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale również mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Zwyczajne systemy nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwyczajnej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dojście do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które również usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zmniejszają wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co pozwala na ustawianie momentu podlewania. Minusem tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Samodziałające metody nawadniania ogrodów

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich i mniejszych. System nawadniania wymaga przyszykowania w postaci planu i instalacji całego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zamontowanie programatora, rur rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie koniecznych do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Przykłady zraszaczy ogrodowych

Pośród zraszaczy ogrodowych znajdziemy parę różnych typów, jakie można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z uwago na to, że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po wykonaniu pracy ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, ponieważ ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie przydadzą się w nawodnieniu trawy i posiadają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w wytwarzaniu delikatnej mgiełki, dlatego sprawdzą się w przypadku roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły służą one nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze przede wszystkim w ogrodach, w których rośliny nie rosną zbyt gęsto.

Strona używa cookies
Ok