Systemy podlewania ogrodów
23 września, 2021
Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant w klinice – z jakiego powodu warto?
21 czerwca, 2022

Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Aparat na zęby Invisalign to innowacyjna technologia leczenia wad zgryzu. Przezroczyste nakładki trafiły do Polski Z Ameryki i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidzialny aparat na zęby Invisalign to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy wolą uniknąć leczenia klasycznym aparatem zębowym.

ortodoncja toruń

Czym jest właściwie Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę zębów przy użyciu silikonowych nakładek, czyli alignerów, które tworzy się ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego. W przeciwieństwie do klasycznych aparatów na zęby, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na większą wygodę podczas noszenia oraz zapewnia większą elastyczność. Nakładki na zęby Invisalign można zdjąć przed jedzeniem. Istotne jest, by alignery nosić na zębach 22 godziny na dobę. Co więcej, sama korekcja aparatem ortodontycznym Invisalign trwa szybciej niż w wypadku tradycyjnych aparatów .

ortodoncja toruń

Niewidzialny aparat ortodontyczny – jak to działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wady zgryzu przez specjalny nacisk na wybrane zęby. Noszony przed konkretną ilość czasu sprawia, że zęby delikatnie zaczynają się przemieszczać. Niewidzialne nakładki ortodontyczne – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny postęp noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada zgryzu pacjenta będzie zupełnie skorygowana.

Przebieg leczenia rozpoczyna się od konsultacji w gabinecie ortodonty. Ortodonta zbiera wywiad od pacjenta oraz przeprowadza wstępne badania . Następnie wykonuje zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjent otrzymuje również komputerowy model uzębienia, który pozwala ujrzeć efekt leczenia aparatem zębowym Invisalign ortodoncja toruń

Na podstawie zrobionego modelu cyfrowego ortodonta toruń wręcza pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek na zęby, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta ustala także długość trwania leczenia zgryzu pacjenta.

Konsultacje w gabinecie ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, dlatego też są dużo rzadsze niż w wypadku leczenia klasycznym aparatem zębowym. Podczas takiej wizyty ortodonta sprawdzi postępy w korekcji i wyda pacjentowi nowe nakładki ortodontyczne.

Jakie są korzyści z leczenia aparatem zębowym Invisalign?

Bez wątpienia największą zaletą wyboru Invisalign jest przezroczystość samych nakładek ortodontycznych. Nakładki noszone na zębach są właściwie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Co więcej aparat ortodontyczny można zdjąć przed każdym posiłkiem, a także na przykład przed istotnym spotkaniem.

Czas trwania leczenia jest znacznie krótszy niż korekcja klasycznym aparatem zębowym. Jeżeli wada uśmiechu jest znikoma, proces korekcji może trwać nawet kilka miesięcy.

Nakładki zębowe Invisalign to także niezwykła wygoda i komfort w noszeniu. Alignery są wykonane ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego, a więc są pozbawione metalowych elementów. Sprawia to, że ryzyko otarć lub zranień jest znikome.

Poprzez swoją mobilność, nakładki ortodontyczne Invisalign bez problemu można utrzymać czyste. Najskuteczniejszym narzędziem podczas czyszczenia nakładki jest używanie własnej szczoteczki . Aparat ortodontyczny Invisalign powinno się czyścić po każdym posiłku. Ponadto pacjent nie musi zmieniać swoich nawyków czyszczenia jamy ustnej. Wystarczy jedynie zdjąć aligner przez myciem zębów.

Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie sprawia, że pacjent ma trudności podczas mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w pierwszych dniach od rozpoczęcia korekcji.

ortodoncja toruń

Jakie wady koryguje się przy pomocy aparatu na zęby Invisalign?

Korekcja niewidocznymi nakładkami na zęby Invisalign sprawdza się w wypadku zarówno skomplikowanych wad zgryzu, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest szczególnie polecane pacjentom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

Są to małe albo większe przerwy pomiędzy wybranymi zębami. Wada pojawia się, podczas gdy szczęka jest zbyt obszerna w stosunku do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, gdy pacjent zamyka usta, a poszczególne zęby dolne nachodzą zęby na górze. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ocierają się o siebie, co powoduje znaczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Efektem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów albo ból w szczęce. Jeżeli wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może to prowadzić całkowitego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną – to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wystawanie zębów dolnych do przodu. Często jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która jest wysunięta za mocno do przodu.

Stłoczenie zębów

Tę wadę odznacza żuchwa, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma odpowiedniego miejsca w szczęce na utrzymanie wszystkich zębów na łuku zębowym.

ortodoncja toruń

Strona używa cookies
Ok