Seedart projektowanie ogrodów
Marzy Ci się ogród jak z bajki? Zleć jego projekt specjalistom!
6 stycznia, 2017
Galanteria skórzana Galskór - Piórnik skórzany - Receptownik skórzany - Teczka skórzana - Aktówka damska - Produkty ze skóry
Produkty ze skóry
13 stycznia, 2017

Gatunki drewna kominkowego

Drewno kominkowe Stare Babice drewno suche Warszawa drewno niesezonowane

Zasadnicze właściwości drewna kominkowego

Znaczna część z nas drzewo do przepalania w kominku nabywa „oczami”. Wcale nie ma w tym niczego niezwykłego, bo tak zachowuje się pospolity kontrahent. Nie możemy jednak kierować się wyłącznie postrzegalną cechą drzewa, ale zasadniczymi jego stronami (o których a propos powinien poinformować nas handlowiec). Chodzi tutaj przede wszystkim o jego ścisłość oraz wilgotność. Drzewo mocne będzie się spalać nieporównanie dłużej i dostarczy więcej ciepła aniżeli drewno miękkie. Konkretne rodzaje różnią się wilgotnością po wycięciu oraz po wysuszeniu, co niejednokrotnie naprowadza na fałszywy trop konsumentów. Obrazowo wilgoć wierzby liczy 180%, a jesionu raptem 40%. Dobrze jest zweryfikować fundamentalne atrybuty drewna kominkowego, czyli wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), sumę wody jaką powinniśmy odparować ze świeżego drewna oraz przeciętną ścisłość. Dla użytkowników kominków ważkie są dodatkowo kolejne własności, m in.
zapach czy intensywność żarzenia.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Drewno do kominka jest niepowtarzalnym typem drewna, albowiem musi wypełnić większą ilość norm aniżeli drzewo opałowe do przepalania w piecykach. Najlepsze jest drewno liściaste w formie pieńków lub szczapek. Czemu? Drewna iglaste mają skromniejszą kaloryczność, tzn. łatwiej oraz energiczniej się spalają. Kłopotem jest też ilość żywicy, która potrafi szybko zabrudzić kominek. Obrazowo jodła, a tak naprawdę jej odcinki albo skrawki, doskonale nadaje się na rozpałkę. Jeżeli niestety nie mamy wyjścia oraz musimy napalić w kominku drzewem iglastym, wtedy zmieszajmy je z jakimkolwiek typem drewna liściastego. Gatunki drewna kominkowego rozdziela się zwykle na miękkie oraz twarde, niewątpliwie niezadługo po wycięciu wyłonionego drzewa. Gatunki miękkie wyróżniają się mniejszą wartością opałową, gdyż posiadają słabszą zwartość i ciężar. Mówiąc w skrócie wyróżnia się parę szczególnie uznanych drzew liściastych, z jakich jest uzyskiwane drewno kominkowe: jesion, akacja, jabłoń, wiąz, brzoza, wiśnia czy bez czarny. Najlepiej sprawdza się twarde drewno buku, jesionu, oraz akacji.

Atrybuty poszczególnych typów drewna kominkowego

Buk – jest szczególnie masywne, łatwe do rąbania i silne. To najlepsze drewno do kominka, bo posiada wyjątkowo delikatną korę, ekspresowo wysycha i odróżnia się niezwykle wysoką konsystencją. Proces palenia następuje spokojnie. To drzewo, które wypala się niezwykle długo oraz dostarcza mnóstwo ciepła.

Brzoza – błyskawicznie wysycha, szybko się ją rozdrabnia, ma doskonałą kaloryczność oraz jest ogólnie dostępna. Po podpaleniu uzyskujemy ładny, harmonijny płomień.

Grab – ma niezwykle dużą spoistość, nieznaczną korę i stosunkowo szybko paruje. To drewno jest najłatwiejsze do palenia w kominku, albowiem niezwykle spokojnie się pali. Błysk jest właściwie przeciętny, jednakże ogrzewa szczególnie długo.

Dąb – powoli płonie, zapewnia dużo ciepła, znakomicie nadaje się do wędzenia dań i posiada wysoką wartość opałową. Niedoskonałością jest długookresowe suszenie, tęga kora, trudności w dzieleniu na części.

Wiąz – jest podobny do dębu, posiada jednakże smuklejszą korę oraz łatwiej schnie. Bez wątpienia jest trudne w rozbijaniu jeżeli pochodzi, np. z drzew rosnących przy drogach drzew bądź zieleńców.

Jarząb – to szczególnie atrakcyjne drewno kominkowe, oddzielnie występuje sporadycznie (częściej jako dodatek do innego drewna).

Klon – jest dość masywne, ma niewielką korę, szybko schnie oraz swobodnie się rozbija.

Jesion – to następne świetne drewno kominkowe, które posiada niezwykle wysoką gęstość oraz znakomitą wartość opałową. Jest trudny w dzieleniu.

Olcha – powinna być niezmiernie starannie wysuszona, biorąc pod uwagę jej najważniejsze cechy mozolnie się pali. Genialne drewno do wędzenia potraw, albowiem nadaje im atrakcyjny koloryt i bukiet.

Osika – posiada znikomą twardość oraz kaloryczność, jest rodzajem miękkim. Możemy jednak co jakiś czas przepalić nią w kominku, bowiem wspaniale przeczyszcza kominek ze smoły oraz z sadzy.

Akacja – to masywne oraz szczególnie kaloryczne drewno, które posiada wydatną korę. Może być powodem stanów zapalnych śluzówek i skóry.

Wierzba – podobnie jak topola niezbyt nadaje się na drzewo kominkowe. Posiada małą konsystencję oraz skromną kaloryczność.

Drzewa owocowe – mają rewelacyjną gęstość. Wbrew niektórym wypowiedziom wyśmienicie nadają się do przepalania w kominku. Szczególnie pożądanymi są śliwa bądź wiśnia. Drewno owocowe posiada lekką korę i w trakcie wypalania produkuje niezwykły bukiet.

O tym koniecznie trzeba pamiętać!

Do przepalania w kominku za żadne skarby nie wolno stosować kawałków drewna, jakie wcześniej było impregnowane, malowane jakimikolwiek syntetycznymi specyfikami albo lakierowane.

W którym miejscu mamy szansę zakupić drewno kominkowe?

Po pierwsze w nadleśnictwach, tartakach oraz przedsiębiorstwach opałowych. W pierwszej przytoczonej lokalizacji otrzymamy drewno niesezonowe, przeważnie poćwiartowane w ciężkie kloce albo szczapki (o rozciągłości od pół metra do metra). Tutaj można zakupić także drzewo niższej klasy, mianowicie odpadki. Drewno niesezonowe powinniśmy poćwiartować oraz składać przynajmniej 1 rok. Opłata jest orientacyjnie 3 razy niższa niż drzewa kominkowego sezonowego. Jednakże w tartakach lub magazynach zdobędziemy drewno sezonowe, poćwiartowane na wygodne fragmenty, którymi możemy od razu palić. Jeżeli zajmuje Cię nabycie drewna kominkowego w przyzwoitej cenie, kliknij w ten link – drewno kominkowe Stare Babice

Strona używa cookies
Ok