Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki na dowód
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom kojarzy się ze żmudnym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz niejasnymi wyliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Oczywiście taki charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji życiowej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, własnoręcznie nie sporządza dodatkowych rachunków i nie zarabia skromnie (w szczególności jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najistotniejszym działem w każdej instytucji, nawet w takiej sytuacji, gdy jest przygotowywana na odległość i tym samym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w oddzielnym pokoju. Do jej kluczowych zadań kwalifikuje się: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie informacji, notowanie danych do systemu rachunkowego, przeliczanie opłat głównie dla rozmaitych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję wraz z nabywaniem umiejętności zabiegać o lepszą posadę w firmie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą pracą jest praca głównej księgowej, która monitoruje ruch zasobów finansowych w firmie. Ponadto zajmuje się sprawami urzędowymi, zarządza asystentami i zabiega o postęp własnego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję ponadto założyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać indywidualne biuro rachunkowe i we własnej osobie obsługiwać Klientów. Tutaj jednakże nieunikniona jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (wkrótce po zakończeniu wybranych studiów). Żeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić żadnej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości nie jest takie banalne. Musimy obowiązkowo opanować specjalistyczne przepisy, równocześnie z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie posiadać więc dokładną wiedzę, gdyż to na jej barkach leży odpowiedzialność za środki pieniężne firmy. W zaprezentowanym przypadku wskazane jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse bądź rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się troszeczkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o przedstawienie tytułu magistra, ale o wystarczającą wiedzę. Natomiast takiej nie można zyskać na konkurencyjnych kierunkach. Potem księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, jeśli planuje, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności wyuczonych, jest zobowiązana posiadać jeszcze zdolności „wrodzone”, np. skrupulatność i cierpliwość w pełnieniu wszystkich zobowiązań. Pojedynczy mankament w rachunkach czasami może mieć katastrofalne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich stykamy się z olbrzymim ruchem środków finansowych), lecz też mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa powinna zaoferować każdemu Odbiorcy usługi z działu sporządzania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania deklaracji podatkowych, jak również opracowywania zestawień, np. dla GUS. Dobrze jest wspomnieć, że zobowiązaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i szlifowanie predyspozycji. Mówiąc inaczej, wykształcenie jest w takim przypadku podstawą do wykonywania owego zajęcia, a doświadczenie tym, czym można pozyskać ogromną liczbę Kontrahentów.

Ostatnio niesamowicie popularna stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Kontrahenci absolutnie nie muszą wyruszać z domu bądź placówki, ażeby ich rzeczy zostały korzystnie załatwione. Księgowa sama pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i pobiera wszystkie formularze do obliczeń. Może też posiedzieć w firmie, którą obsługuje i tam na miejscu wszystkim się zająć.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest znakomitym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od paru lat realizują się w branży i stąd nie pragną już podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie biura rachunkowego jest powiązane jednak z kilkoma warunkami, przykładowo dużymi nakładami budżetowymi. Koszt otwarcia własnego biura rachunkowego jest uzależniony głównie od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wydzierżawienie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można komfortowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście interesującym pomysłem, szczególnie, jeżeli świeżo zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby założenia firmy księgowej obowiązkowe są: zarejestrowanie naszej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na kwotę minimum 10 tysięcy euro.

Nie można sugerować Interesantom przypadkowym stawek, np. takich, które znajdzie się w cennikach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: pozycją firmy, umiejscowieniem biura i zakresem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Najczęściej przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odsyłacz tu

Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok