Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Czy warto zostać księgową?
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – innowacyjny sposób na zredukowanie niepotrzebnego owłosienia
2 września, 2020

Najważniejsze informacje o sprawie rozwodowej

Co właściwie dzieje się podczas sprawy rozwodowej? I czy sędzia stawia tylko krępujące pytania? W jaki sposób „usposobić” się do sprawy rozwodowej, ażeby uzyskać rozwód? Ruszmy od tego, iż aktualnie procesy w temacie rozwodów niestety nie są niczym wyjątkowym. Mnóstwo obywateli po dłuższym czasie stwierdza swój błąd, jaki sobie wyrządzili w sprawie dopasowania sympatii. Często małżonek zdradza, nadużywa trunku bądź innych używek czy zamęcza psychicznie. W tej okoliczności każdy spośród nas posiada uzasadnienie, aby złożyć pozew o rozwód i wyczekiwać pomyślnego werdyktu sądu. Czyhanie na korytarzu w sądzie na rozpoczęcie postępowania na pewno jest niezwykle stresujące. W ogóle nie ma się jednak czego bać. Wystarczy posiadać fundamentalną wiedzę w temacie tego, kto i o co będzie rzeczywiście na niej pytał. Jeśli odczuwamy, iż na własną rękę nie damy sobie rady, możemy wówczas skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który po pierwsze pomoże nam skumulować kompletne niezbędne papiery.

Postępowanie w sprawie rozwodu przeprowadza zazwyczaj trzech sędziów, z czego zajmujący centralną pozycję jest sędzią przewodniczącym, zaś dwaj po bokach – to prawnicy ławnicy. Postępowanie dzieje się bez współudziału publiczności, także z wyjątkiem sędziego centralnego i sędziów ławników, małżonków i plenipotentów nikogo ponadto absolutnie nie powinno być na sali. Nie musimy się więc zadręczać, że znajoma z pracy dowie się za dużo o naszym związku lub o tym, co właściwie stało się w naszym domu. Pozostałymi etapami postępowania są: sondowanie małżonków, przesłuchiwanie krewnych, przesłuchanie małżonków i finalnie – zamieszczenie wyroku.

Co dzieje się podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sędzia niezmiennie zaczyna od zadawania generalnych pytań. Czy współmałżonkowie prowadzą obopólnie dom? (jeśli nie, wówczas sędzia pyta od kiedy ma miejsce taka sytuacja); jak wygląda sytuacja z dziećmi? (oraz czy osiągnęły pełnoletność, kto dziś pełni nad nimi opiekę, jeśli matki bądź ojca w wymienionym domu praktycznie w ogóle nie ma); czy przedtem toczyły się względem któregoś spośród małżonków procesy rodzinne? I czy istnieje w ogóle jakakolwiek możliwość na odratowanie związku? Po owych zapytaniach sędzia przechodzi do odpytania obserwatorów zdarzeń. Może to zorganizować na pierwszej rozprawie albo dopiero na kolejnej. Na wstępie wysłuchiwani są członkowie rodziny strony powodowej, zaś następnie – strony pozwanej. Od liczby świadków zależy suma procesów, zaś każdy z partnerów ma szansę pytać o szczegóły. Jeżeli wszyscy zostaną już przesłuchani, w takiej sytuacji sędzia przechodzi do przepytania współmałżonków. Mają szansę oni przedstawić własny scenariusz wydarzeń, odnieść się do tego, co właściwie wygłosił któryś ze świadków wydarzeń albo sam współmałżonek.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wówczas, gdy ucierpiałoby na tym szczęście dziecka, szczególnie niepełnoletniego
  • Byłoby to w niezgodzie z normami współżycia społecznego
  • Rozwodu pożąda tylko winny małżonek, np. ten który dokonał zdrady (drugi współmałżonek jest zobowiązany przejawić aprobatę na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W niemałej ilości kłopotów ma szansę pomóc nam adwokat, szczególnie jeśli planujemy, ażeby sędzia stwierdził winę jednej ze stron za upadek małżeństwa. Mamy szansę się także do niego udać wtedy, jeśli: strony miały łączny kapitał, zaś jedno spośród nich posiada działalność gospodarczą w stanie upadłości; planujemy, aby zostały zasądzone alimenty na drugiego współmałżonka lub na dzieci; pragniemy mieć całkowitą władzę rodzicielską lub pragniemy pozostałej stronie zawęzić stosunki z dzieckiem; okoliczność wymaga osądzenia metody czerpania ze wspólnego mieszkania, jego podziału albo przyznaniu go jednemu spośród partnerów; powinno się zasądzić podział zupełnego kapitału. Adwokat ma szansę nas poratować nie tylko w okoliczności rozwodu, ale także podczas separacji. Należy nadmienić, iż rozwód i separacją charakteryzują dwie przeróżne kwestie, jakie owszem są porównywalne, ale różnią się skutkami. Werdykt sądu o rozwodzie wpływa na to, iż małżeństwo przestaje istnieć. W wariancie separacji związek małżeński nadal działa formalnie. Osoby, jakie postawiły na separację, z jakiś powodów właściwie nie zamierzają zdecydować się na rozwód, np. jeśli są bogobojne albo mają na wychowaniu młodociane dzieci. Jest też coś jedynego w swoim rodzaju, jak separacja faktyczna, gdzie mąż i żona obcują odrębnie, więc nie zajmują tego samego lokalu.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Bezwarunkowo musimy mieć ze sobą wszelkie potwierdzenia obciążające przeciwną stronę, jeśli zależy nam na postanowieniu jedynej winy. Muszą to być zdjęcia, wiadomości z telefonu, wiadomości internetowe albo filmy. Trzeba dowieść, iż współmałżonek, np. dokonał niewierności lub nadal nadużywa alkoholu. Jeśli staniemy przed sądem nie mając jakichkolwiek dowodów w tej sytuacji (czy nie mając świadków) otrzymanie rozwodu może przebiegać niezwykle mozolnie. Postanowienie sądu będzie bazowało na przesłuchaniu stron i świadków wydarzeń. Jeśli potrzebujesz solidnego mecenasa, to kliknij w ów link – Adwokat

Strona używa cookies
Ok