DJ konferansjer na wesele Toruń – jak go wybrać?
13 stycznia, 2021
DJ na Imprezę firmową Toruń
29 stycznia, 2021

W jaki sposób założyć i korzystać z elektronicznego podpisu kwalifikowanego?

Proces osiągnięcia elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie jest mocno skomplikowana. Właściwie w paru prostych krokach można założyć indywidualny elektroniczny certyfikat kwalifikowany, przypisany tylko jednej osobie. W jaki sposób uzyskać własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany? Potrzeba tylko zakupić zestaw gdzie znajduje się oprogramowanie, czytnik oraz karta, a w następnej kolejności uruchomić oprogramowanie w wybranym komputerze. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie personaliów nabywcy w punkcie partnerskim. To jest niezbędne do zamówienia własnego e-podpisu, ponieważ to dzięki niemu firma rozprowadzająca certyfikaty zatwierdza, że odpowiednia, nieudająca kogoś innego, osoba będzie używała podpisu.

Gdy jednak wszelkie kroki zostaną wypełnione do końca z e-podpisu można czerpać bez przeszkód na wybrany okres. Upływ terminu ważności można wskazać samodzielnie. Zamawiając zestaw decydujemy, czy oczekujemy elektronicznego podpisu kwalifikowanego  na rok lub 2-3 lata. Po tym okresie wystarczy przedłużyć o kolejne lata osobisty podpis i dalej korzystać z niego bez przeszkód. Żeby móc bezpiecznie korzystać z elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego koniecznych jest kilka czynników, które decydują o odpowiednim zostawianiu podpisu.

Jakie elementy decydują o tym, czy posiadam bezpieczny własny certyfikat kwalifikowany?

Bazowym sprzętem, jaki trzeba mieć, aby móc korzystać z elektronicznego podpisu kwalifikowanego jest zestaw zakupiony w sklepie producenta lub jego partnerów. Przeważnie w zestawie znajdziemy: program komputerowy służący obsłudze elektronicznego podpisu kwalifikowanego, karta kryptograficzna oraz token albo czytnik.

Oprócz tego do każdego elektronicznego podpisu kwalifikowanego dołączone są dwa różne kody PIN oraz PUK. Są one potrzebne do poprawnego korzystania z elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Kod PIN potrzebny będzie za każdym razem przy sygnowaniu dokumentów, natomiast kod PUK to ochrona w razie kiedy wpisany kod PIN był do trzech razy dodany błędnie i w ten sposób certyfikat był zablokowany. Dobry kod PIN nadawany przy indywidualnych elektronicznych podpisach kwalifikowanych zazwyczaj to od 6 do 8 cyfr. To ważne, żeby zachować kod PIN tylko dla siebie. W razie konieczności kod PIN zawsze można nadać na nowo.

Mając tak samo czytnik albo token oraz PIN, da się podpisywać pliki, dlatego podawanie ich komuś innemy może poskutkować pojawieniem się problemów. Powodem tego jest to, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma tę samą moc prawną, co podpis własnoręczny. W razie utraty jakiegoś z części zestawu do zostawiania elektronicznego podpisu kwalifikowanego, trzeba od razu bezzwłocznie zwrócić się do centrum certyfikacji, by rozpoczęli procedurę zawieszenia podpisu, aby nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Działania z zakresu bezpieczeństwa są tutaj podstawą, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność.

Jak mogę podpisać elektroniczny dokument?

Korzystanie z elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie należy do skomplikowanych czynności. Posiadanie własnego podpisu kwalifikowanego umożliwia sygnowanie plików w różnych formatach. Dedykowane do obsługi oprogramowanie umożliwia korzystanie z podpisu w różnych programach: dobrze przystosowany do pracy jest np. z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można podpisywać przez aplikację do ich czytania: Adobe Reader. Należy tylko otworzyć wybrany dokument i znaleźć opcję pośród dostępnych certyfikatów. Trzeba wybrać swój indywidualny osobisty e-podpis, a za tym sprawdzić, czy jest on dobry. Kiedy wszystko jest gotowe wystarczy zatwierdzić zmiany, jednocześnie wybierając docelowy folder zapisu. Tutaj niezbędny będzie PIN, jakim będzie zatwierdzone wprowadzenie podpisu. Po zatwierdzeniu, dokument jest podpisany.

Jak powinien wyglądać właściwie podpisany dokument?

To, czy dokument został odpowiednio podpisany można łatwo ocenić przez oprogramowanie lub przez aplikację do odczytu plików PDF. To za sprawą funkcji przenoszenia danych o autorze. Program wskazuje zachowane informacje na temat podpisu oraz człowieka, który podpisał dokument. Żeby prawidłowo podpisać dokument elektroniczny, trzeba trzymać się instrukcji. W opcjach programu powinny być dostępne opcje, w tym opcje korespondujące bezpośrednio z podpisami kwalifikowanymi. Trzeba pośród dostępnych certyfikatów wybrać własny, a następnie stwierdzić, czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, wystarczy wskazać opcję „podpisz dokument” i potwierdzić swoje działania przez podanie swojego numeru PIN. Od tej pory dokument jest podpisany autentycznym podpisem kwalifikowanym.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma równą moc prawną, co odręczny podpis. Z tego powodu, trzeba podpisywać tylko takie pliki, których pochodzenia oraz wiarygodności jesteśmy pewni. Zwłaszcza, jeśli są to pliki potwierdzające współpracę z kontrahentem.

Cena  elektronicznego podpisu kwalifikowanego

Żeby przedstawić koszt elektronicznego podpisu kwalifikowanego, trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób oraz jak długo będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup najlepiej wskazać, którym sprzętem chcemy się posługiwać – to znaczy, jakie elementy będzie zawierał nasz zestaw obok tylko programu sterującego podpisem – a także jego termin ważności. Osobisty certyfikat kwalifikowany można zakupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Oprócz tego na koszt elektronicznego podpisu kwalifikowanego wpływ mają dodatki. Gdy chcemy posiadać usługę wgrania programu przez dystrybutora podpisu lub zyskać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, określającą precyzyjny moment podpisania dokumentu. Trzeba mieć na uwadze, że koszt certyfikatu kwalifikowanego wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Strona używa cookies
Ok