Leasing środków trwałych dla firmy
12 lutego, 2021
Sprzedaż lub najem nieruchomości dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z kałużami rozlewającej się krwi, ciężkimi zabiegami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest mocno przesadzone. Chirurgiczne leczenie jamy ustnej polega bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu zakażeń. Ten sposób leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i periodontologicznego. Poziom wiedzy i umiejętności dzisiejszych specjalistów a także odpowiedni sprzęt powodują, że leczenie nawet ciężkich przypadków stało się możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, zamiast obawiać się zabiegu u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki innowacyjnym metodom leczenia rany  goją się łatwiej. Nowoczesne metody znieczulenia, np. gaz rozweselający to pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji przewlekłych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie leczy się także zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą operacji chirurgicznych leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często przeprowadza się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo istotną kwestią współczesnej stomatologii jest także wypełnianie ubytków. Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po wyrwanych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym problemom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy obawiać się zabiegu?

Większość osób bardzo stresuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Często wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do operacji, a także sprawdzić, co nas czeka, często szukamy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to odpowiednie źródła wiedzy. Wiele osób na grupach dyskusyjnych pisze o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki mają miejsce bardzo rzadko. Dzisiejsza dentystyka jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się codziennością dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne odczucia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko występowania zakażeń.

Zabieg w znieczuleniu

Nowoczesne metody znieczulenia są tak różnorodne, że mnóstwo pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego opłaca się ten temat przemyśleć nieco wcześniej, żeby uniknąć dodatkowego stresu przed operacją.

Dzisiejsze gabinety mają w swoim repertuarze najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, sedacja, znieczulanie azotem, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający podawany za pomocą strzykawki. Możliwość wyboru jest duży, dlatego warto dostosować metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest aplikowane przy użyciu komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy niekomfortowego wrażenia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie polecane osobom, u których drętwienie jamy ustnej wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma słodki zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się senny, nieco otumaniony, uspokojony.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , zastanów się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najpopularniejsze przeciw wskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne środki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również należy powiadomić o tym stomatologa, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Po pierwsze zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg ekstrakcji zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest także zjeść dosyć obfity – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne powodują utratę krwi , powinniśmy się upewnić, że stosowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje alkoholowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitość krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania operacji jest dostosowanie terminu zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Istotne jest również postępowanie po operacji. Najtrudniejsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się zasklepi. Po wyjściu z gabinetu, nie należy nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o nienagannej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rany. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać usta chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia zastosowanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po operacji może także występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

Więcej informacji  i cennik na : Chirurgia stomatologiczna Toruń

Strona używa cookies
Ok