Chirurgia stomatologiczna w leczeniu zębów
29 stycznia, 2021
Serwis klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021

Implant zębowy – dlaczego warto?

Implanty zębów wypełniają luki w przypadku straty zębów oraz są jednym ze znanych oraz wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie wykonanym leczeniu podstawa implantu spaja się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów można uzupełnić nie tylko poszczególne braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty są również solidnym podłożem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z bazowych zalet implantów jest ich trwałość. Oceną dentystów bezbłędnie wszczepiony implant może wystarczyć nawet do końca życia. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo upływu czasu nie tracą swojej wartości, nie niszczą się oraz nie powodują problemów. Ponadto zastosowanie implantów to duży komfort . Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, aby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Dla kogo przeznaczony jest implant dentystyczny?

Po pierwsze implantów stomatologicznych nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.

Sporo przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości wszczepienia implantów zębów, ale muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby walczące wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają także ci, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty stomatologiczne zapewniają wiele możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent wymaga wymiany kilku zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Dentysta protetyk ma w zanadrzu parę metod, chociaż najczęściej wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów albo użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te sposoby nieźle radzą sobie z bezzębiem, posiadają swoje zalety i wady. Bywa tak, że noszenie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. nieodpowiednie cechy budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat należy je wymienić, dlatego że z czasem przestają być dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Wszczepienie implantów stomatologicznych natomiast zabiera trochę czasu ze względu na potrzebę wszczepienia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a za to implant może posłużyć również do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Leczenie kanałowe a implant?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część zabiegów przynosi pożądane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu musiały być po prostu usuwane.

Natomiast implanty budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, jeśli pacjent właściwie dba o higienę , implanty są w świetnym stanie do końca życia. Ze względu na to nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekastrakcja mocno zepsutego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Czego się trzymać po zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

W pierwszych dniach powinno się unikać gorących pokarmów i zastosować dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze obszaru jamy ustnej. Nie pozwala się także dotykanie językiem i palcami operowanego miejsca, by nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Należy odstawić palenie, ponieważ wstrzymują proces gojenia się dziąseł. Ponadto na czas  mniej więcej miesiąca nie wolno wykonywać fizycznego wysiłku.

Szczególnie istotne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według zaleceń lekarza dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez wiedzy lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant zębowy?

O implanty stomatologiczne należy dbać w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Fundamentem jest czyszczenie przynajmniej dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, powinno się troszczyć się o nie z tak samo dużą uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną zbierać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do postępującego osuwania się dziąseł. Wtedy przeważnie uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu zębowego, tym samym tracąc swoje piękno. Poza tym powinno się co najmniej 2 razy w roku odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną.

 

Strona używa cookies
Ok