Ocieplanie pianą PUR Toruń
29 stycznia, 2021
Implanty zębowy Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna w leczeniu zębów

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Większość osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z kałużami rozlewającej się krwi, skomplikowanymi operacjami i powikłaniami. W rzeczywistości to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest mocno przesadzone. Operacyjne leczenie jamy ustnej polega bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu zakażeń. Ten sposób leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych stomatologów a także najnowszy sprzęt powodują, że leczenie nawet beznadziejnych przypadków jest łatwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki najnowszym technikom leczenia, zamiast obawiać się zabiegu u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy problemów z uzębieniem. Dzięki najnowszym metodom leczenia rozcięcia  goją się szybciej. Nowoczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to stuprocentowa pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się także zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często dokonuje się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo ważną kwestią obecnej stomatologii jest także wypełnianie ubytków. Jeżeli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po usuniętych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz innych skutków ubocznych. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są operacje  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Mnóstwo osób mocno stresuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej szukamy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to odpowiednie źródła informacji. Wiele osób na forach opowiada o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, mocne krwawienia- takie przypadki mają miejsce sporadycznie. Dzisiejsza dentystyka jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się zwyczajną pracą dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne odczucia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często odkażana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne metody znieczulenia są tak rozmaite, że większość pacjentów w momencie dokonania wyboru ma duży dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć trochę wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed operacją.

Dzisiejsze gabinety mają w swoim repertuarze najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający podawany za pomocą zastrzyku. Wachlarz wyboru jest duży, dlatego można dostosować metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane za pomocą komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” leku. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których paraliż podniebienia powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest także gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się śpiący, nieco otumaniony, zrelaksowany.

Nim zdecydujesz się na konkretną metodę, przemyśl też, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to stosowanie preparatów rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne preparaty, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym dentystę, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Po pierwsze zanim zgłosisz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest także zjeść porządny obiad – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, powinniśmy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem przed zabiegiem pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitność krwotoków. Na 12 godzin przed operacją należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania zabiegu jest skorelowanie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Zabieg nie może się odbyć 2 dni przed rozpoczęciem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest również zachowanie po operacji. Najtrudniejsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Koniecznie pamiętaj o nienagannej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rany. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać usta wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Zioło szałwii zastosowanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po zabiegu może także występować opuchlizna- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok