Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023

Jak pacjent powinien przyszykować się do aplikacji implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów zębów to bardzo rozbudowany proces i dlatego potrzebne są określone przygotowania. Ze strony pacjenta dentysta oczekuje niewiele. Bazowym oczekiwaniem wobec pacjenta jest opowiedzenie stomatologowi własnych preferencji oraz wymienienie historii chorób, jakie mogą stanowić przeciwwskazanie. Duża grupa pacjentów na tym etapie wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli cyfrową metodę, jaka ukaże pacjentowi finał pełnego procesu wszczepienia implantów przed rozpoczęciem.

Na etapie przygotowania wykonane zostaną wszelkie badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to baza pracy, z tego względu przed wszczepieniem implantów zębów niezbędne są szczegółowe badania morfologiczne. Istotny jest tu czas krzepnięcia krwi, ilość glukozy i elektrolitów oraz oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, aby dentysta mógł precyzyjnie zbadać, czy proces gojenia się po wszczepieniu implantu stomatologicznego przejdzie odpowiednio. Oprócz badań krwi wymagane są również badania ogólnego zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. Tą metodą zostaną wykluczone choroby zębów i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym wymagane będzie usunięcie problemów zębów i dziąseł, aby bakterie w jamie ustnej , nie przeszkodziło w pomyślnym zespojeniu się implantu z kością. Ponadto koniecznym działaniem przygotowującym do aplikacji implantów stomatologicznych będą badania diagnostyczne. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG lub obrazów tomografii komputerowej, stwierdza ilość kości, zatok szczękowych i układu nerwów.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i odpowiednim przystosowaniu jamy ustnej, następnym krokiem będzie pozyskanie wycisków. Za ich pomocą implantolog dopasowuje średnicę, długość implantu zęba i sposób protezy odbudowującej do indywidualnych wymagań jamy ustnej pacjenta. Tak pacjent uzyska idealnie dopasowaną do niego odbudowę.

W jakich sytuacjach stosowane są implanty stomatologiczne?

Te same przygotowania do wszczepienia implantów stomatologicznych wykonuje się bez względu na powody braku zębów. Konieczność aplikacji implantów stomatologicznych może wyniknąć na skutek całkowitego usunięcia zęba; wypadania zębów z uwagi na obecność niewyleczonych chorób przyzębia albo z uwagi na uraz; obecności niewykształconych  zębowych zawiązek lub całkowitego bezzębia. Zwykle do dentysty przychodzą pacjenci, co już stracili ząb i chcą to zmienić.

Może być tak, że badanie diagnostyczne wykaże, że naprawianie zepsutego zęba jest niewykonalne i nie ma sensu a najlepszym rozwiązaniem będzie jego usunięcie w celu zastąpienia go dobrym implantem . Znaczna część stomatologów zawsze na szczycie stawia na ratowanie zębów. Precyzyjna diagnoza jamy ustnej pozwala dentyście stwierdzić, czy w wybranym przypadku opłaca się podjąć próbę ratowania zęba, czy może lepszym rozwiązaniem będzie wyrwanie zęba a wtedy jego odbudowa implantami.

Obecnie dzięki współczesnym technikom , implantami da się odtworzyć wybrany ząb i większą liczbę zębów. Nowoczesne możliwości techniczne zainspirowały dentystów do szerszego zastosowania implantów, niż jedynie do odtworzenia jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, aby jeden obok drugiego wszczepiać implanty zębowe, jednak współcześnie mogą stać się podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Implantolog może na nich położyć m.in. mosty protetyczne oraz tradycyjne protezy odbudowujące obszerniejsze luki. Żeby osadzić odbudowę na stałe wystarczą tylko cztery lub sześć implantów zębów.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Przygotowania po założeniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych implantolog wystawia dla pacjenta szereg zaleceń, których należy się trzymać. Tuż po wszczepieniu implantów trzeba przygryźć sterylny gazę na około pół godziny od zabiegu. Przez parę godzin nie wolno spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkostrawne. Należy też zrezygnować z gorących potraw, by nie ogrzewać miejsca zabiegu, co może wzmagać dolegliwości bólowe. Implantolodzy w takich sytuacjach przeważnie zalecają korzystanie z zimnych okładów, a także ssania lodowych kostek i picia schłodzonych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie przestrzegać przepisanych przez dentystę ilości leków przeciwko bólowi. Samodzielnie zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty stomatologiczne wymagają szczególnej higieny jamy ustnej. Tu pomocne będą antybakteryjne, łagodzące pasty. Podobnie w przypadku szczotkowania zębów najlepiej stosować bardzo szczoteczkę miękką oraz ostrożnie oczyszczać zęby, żeby nie urazić miejsca wszczepu i nie zniszczyć szwów.

W pierwszych dniach konieczne jest zrezygnowanie z używek na przykład papierosów. W ciągu minimum trzech tygodni powinno się unikać sauny, solarium, pływania i innych rodzajów wysiłku. Stomatolodzy za każdym razem przypominają pacjentom, by nie podrażniali palcami ani językiem obszaru wszczepu, aby nie doprowadzić do ewentualnych powikłań. Absolutnym wymogiem jest pilnowanie wszelkich wskazanych wizyt kontroli u dentysty, nawet gdy pacjent nie widzi martwiących objawów. Poprzez wizyty, stomatolog kontroluje przebieg leczenia i może ocenić, czy łączenie kości z implantem przebiega pomyślnie. Po leczeniu implantologicznym niezbędne są jedynie zwykłe okresowe wizyty kontrolne co najmniej 1-2 razy w ciągu roku.

Strona używa cookies
Ok