Sprzedaż lub najem nieruchomości dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Czy warto inwestować w pompę ciepła?
16 września, 2021

Stomatolog chirurg podejmuje się wielu odrębnych, z reguły wymagających szczególnych umiejętności zabiegów stomatologii. Tyczy się to leczenia chorób szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek oraz twarzoczaszki. To są zabiegi z dziedziny naprawy wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Stomatolog chirurg również aplikuje implanty. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant, a oprócz tego jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, z reguły sprawiają wiele bólu. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie ma sensu naruszać. Bywają jednak takie czynniki, co decydują o tym, że niezbędne jest wyrwanie ósemki. W tym wypadku trzeba zwrócić o pomoc do stomatologa chirurga , który zaradzi na problem.

Czasem proces wychodzenia ósemek jest utrudniony np. przez brak miejsca dla zębów. Ósemki, jakie nie mogą poprawnie wyjść, naciskają na sąsiednie zęby. W ten sposób powodują przeważnie nieprzyjemny ból oraz przemieszczanie się sąsiednich zębów. Zbyt mała ilość miejsca w jamie ustnej dla wybranych zębów może wywoływać kłopoty podczas całkowitego otwierania ust. To oznacza niepotrzebny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga właściwe jest także wtedy, gdy ząb niszczy próchnica. Taka choroba może szybko obejmować sąsiednie zęby, z uwagi na to trzeba usunąć jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba powstaje zaawansowany stan zapalny , zazwyczaj wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego jest jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w klinice stomatologicznej

Leczenie kanałowe jest oceniany jako ogromnie precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że ciężko jest dostać się do każdego z rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do niewypełnionej części kanału zębowego, gdzie znajduje się zakażenie.

Często resekcja zęba niezbędna jest, gdy chirurg dentysta nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Bywa tak, że wokół zainfekowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog rozcina śluzówkę, by dostać się do kości oraz dobrze obejrzeć ząb oraz usunąć objęte prócznicą fragmenty. Chirurg stomatolog przeprowadza resekcję zęba pod mikroskopem. To sprawia, że taki zabieg jest bardzo dokładny oraz pozwala stomatologowi dotrzeć do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już całkowicie czysty wypycha go specjalnym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zęba

W rezultacie utraty lub ekstrakcji zęba po pewnym czasie zaczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Kiedy szybko chirurg stomatolog szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Żeby móc użyć implant niebezpośrednio niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia mija znacznie szybciej. Jeśli materiał czerpany jest od pacjenta, przeważnie chirurg stomatolog bierze go z brody, bądź żuchwy. Nadrzędnym celem tego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odbudowujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu stomatologicznego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok