Jakie zabiegi dentystyczne najczęściej wykonuje chirurg szczękowy?
15 lutego, 2021
Którego zatrudnić DJ-a na wesele
16 września, 2021

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła przenoszą energię cieplną do budynków, czerpaną z zewnątrz: z powietrza, z wody lub z gruntu. Taka pompa przeważnie zbudowany jest z dwóch elementów: zewnętrznego, jaki czerpie moc z otoczenia i wewnętrznego przekształcającego energię cieplną. Takie rozwiązanie to wydajna technika ocieplania budynku w porze zimowej i ochładzania go w porze letniej, jaka przy zastosowaniu stosunkowo nieznacznych kosztów, rozprowadza energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła można zainstalować tak samo w mieszkaniu, domu albo pozostałych budowlach użytkowych, a za sprawą poboru energii z odnawialnych źródeł energii i braku wypuszczania zanieczyszczeń jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. Istotną zaletą pompy ciepła Toruń jest też brak konieczności konstruowania komina.

Poza tym pompy cechują się względnie niegłośnym sposobem pracy i wyjątkową trwałością. Pompa ciepła, jaka jest regularnie przeglądana, przy czym dobrze mieć na uwadze, że ceny serwisu są dość niskie, zwykle jest sprawna przez lata bez konieczności wymiany. Da się pompę zamontować łącznie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) i do podgrzewania bieżącej wody przez instalację ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła, to rozwinięta technika cieplna, kierowana jest przez programy zarządcze dostosowane do łatwej obsługi dla każdej osoby. Oprócz tego sprawdzi się w większości budynków.

Mechanizm działania pompy ciepła

W ofercie pomp ciepła znajdziemy ich parę typów ze względu na pobór energii. Sama z siebie pompa ciepła nie wydziela energii, stanowi rodzaj transformatora, jaki na początku pozyskuje energię po czym przemienia ją w celu ogrzania budynku. Nie ma znaczenia, czy źródłem energii jest woda, powietrze lub grunt, pompa ciepła Toruń stworzona jest z dwóch modułów. Część zewnętrzna, znana jako dolne źródło, ma na celu ściągać ogromną ilość energii ze swojego źródła. Ten moduł jest bazą pompy ciepła i z tego względu tę część trzeba przystosować do wykorzystywanego źródła. Część zewnętrzna kieruje zgromadzoną energię do modułu wewnętrznego instalowanego już w środku budynku. W tym miejscu pobrane ciepło jest transferowane do instalacji ogrzewania. Przesył energii wraz z redukcją ciśnienia i dostosowaniem temperatury skutkuje oddaniem energii do całego wnętrza budynku. Za sprawą pompy ciepła można ocieplać wszystkie pomieszczenia, a także zasilić instalację ciepłej wody użytkowej. Tym sposobem mieszkańcy zyskują też możliwość montażu ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Z kolei pracę pompy ciepła reguluje nieskomplikowany w użyciu układ sterowania.

Jakie są typy pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowa pompa ciepła to proekologiczne rozwiązanie, jaki można używać przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła ściąga energię słoneczną zatrzymaną w ziemi, a temperatura gruntu ma zwykle podobną wartość. Wciąż skumulowana energia oddawana jest do systemu grzewczego w wewnętrznej części. Wielką zaletą takiego typu pompy ciepła jest ekologiczność, dlatego że nie emituje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to inwestycja wymagająca szerszej powierzchni wokół budynku, aby całkowita praca była skuteczna. Efekt montażu pompy ciepła da wiele zysku, na które opłaca się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Największą zaletą pomp ciepła jest ich wysoka ekologiczność. Powietrze jako stałe źródło zapewnia produktywność pompy ciepła, a do tego nie niszczy środowiska. W tym przypadku zewnętrzny moduł transferuje energię powietrzną na ciepło po czym wysyła ją do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła może być zastosowana w domach. Taki typ pompy ciepła wyróżnia się niegłośną pracą, niezależną od pogody. Dodatkowego źródła energii należy włączać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza spadnie niżej niż – 5 stopni.

Wodne pompy ciepła

Pompę ciepła wodną można zainstalować tylko w przypadku kiedy w pobliżu budynku jest zbiornik wody. Jeśli nie konieczne będzie stworzenie studni. Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z naturalnego zbiornika, potrzebna będzie filtracja wody. Warto rozpatrzyć wybranie wodnej pompy ciepła, bo zapewnia ona stałe ogrzewanie w czasie chłodnym i studzenie w czasie letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przesyła ją do budynku, po czym na bazie przemiany energii doprowadza ciepłą wodę, po czym odnosi zimną wodę. Wielką zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że działa, gdy jest duże zapotrzebowanie na ciepło.

Dlaczego warto mieć pompę ciepła?

Kluczową zaletą instalacji pompy ciepła, wynikającą z ściągania energii ze odnawialnych źródeł jest ekologiczność i energooszczędność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, używanie pompy ciepła nie emituje żadnych szkodliwych odpadów i substancji. Tym sposobem jest to wyjście przyjazne dla środowiska. Z uwagi na to, że instalacja pompy ciepła jest mocno przyjazna dla środowiska, proponowane są specjalne dofinansowania na inwestycje ekologiczne. Ponadto warto zaznaczyć, że stosunkowo niskie koszty użytkowania w krótkim czasie zwracają pieniądze wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a produktywność i sprawność odpowiednio zamontowanej i regularnie serwisowanej pompy dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat ciągłego użytkowania.

Instalacja pompy ciepła wybranego rodzaju eliminuje też potrzebę budowy komina i zaplecza, gdzie gromadzony byłby opał i kupna samego opału. Koszty są więc znacząco niższe niż w przypadku pozostałych źródeł cieplnych. Ponadto pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki pełnemu zautomatyzowaniu wymaga zaledwie niewielkiego pilnowania działania systemu. Użytkownicy muszą przeznaczać czasu na dokładanie opału .

Warto wybrać pompę ciepła też z uwagi na samo korzyści, jakie daje. Pompy ciepła zapewniają sporo możliwości zaczynając od systemu grzewczego, jaki zapewnia ciepło dla pokoi i wody użytkowej. Pompa może współgrać z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, toteż gwarantuje najlepsze efekty. W lecie może też wspomóc chłodzenie pokoi, dlatego też używanie pompy ciepła jest funkcjonalne i komfortowe.

Strona używa cookies
Ok