Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna drewniane Toruń montaż i serwis
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja mieszkania -meble nowoczesne
1 września, 2020

Brak zęba łączy się z potrzebą jego odbudowy, aby nie dopuszczać do kolejnych dolegliwości. Oboczne zęby i zęby naprzeciwko potrzebują wsparcia, inaczej one również mogą zacząć się przesuwać,  a w rezultacie wypadać. Z tego powodu stomatolodzy zalecają błyskawicznie uzupełnić brak. Pośród często stosowanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. Aby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą nadal znajdować się zęby, które staną się oparciem dla mostu. Ten typ wypełnienia protetycznego może więc być używany jeżeli luka mieści się między zębami sąsiednimi. Ogromnym atutem tego wyjścia jest to, że da się tą techniką zastąpić do nawet trzech zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są o wiele wygodniejsze w porównaniu do protez ruchomych. Choć duża część pacjentów obawia się resztek jedzenia przedostających pod most, dentyści zapewniają – nie trzeba się martwić, dlatego że właściwie dobrany most temu zapobiega i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć założenie mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Stworzono go z dwóch filarów, które zakłada się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, które zasłania utracony ząb. Możemy wyróżnić 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny aplikuje się na wcześniej spreparowane sąsiednie zęby, czasami zdarza się również tak, że filarami stają się implanty zębowe. Ten typ mostu jest szczególnie wytrzymały oraz stosowany w większości gabinetów stomatologicznych. Są również miejsca, w jakich koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często stosowana, dlatego że jest bardziej nietrwała i da się nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne stomatologiczne przygotowywane są z paru różnych materiałów. Najbardziej estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często zakładane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (materiału, z którego przygotowywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby trwale wypełnić przerwę po usunięciu zęba lub zębów, ale nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by usunąć widoczną przerwę oraz zatrzymać postępujące chwianie się zębów sąsiednich i ograniczyć utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, ponieważ oddziałuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba u dentysty oznacza, że przywracamy odpowiedni podział sił w czasie żucia i odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia ze względu na odkładające się w przerwie resztki jedzenia. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, by dentysta mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do oparcia mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Pierwszym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest diagnoza oraz badania, które pomogą stomatologowi uznać, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie dopatrzy się żadnych przeciwwskazań, będzie mógł ruszyć do działania. Jeśli podstawami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Zgodnie z tym dentysta musi trochę je oszlifować, by następnie możliwe było idealne dobranie mostu. Pomimo strachu wielu osób szlifowanie zębów nie boli, dlatego że odbywa się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie uszkadza zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już przygotowane, kolejnym krokiem wykonania mostu protetycznego jest pobranie odpowiednich wycisków. Dzięki nim, dentysta protetyk stworzy doskonale dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy w końcu most będzie już gotowy, dentysta dostosuje go do jamy ustnej, a następnie mocuje na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Za ich pomocą możemy odzyskać kilka zębów na raz oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i pełen komfort.

Mosty protetyczne

Strona używa cookies
Ok