Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku takich przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba dobrze wybrać lekarza, który nie zestresuje, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszych?

  1. Wizyty adaptacyjne

Lekarze podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością może być powodem stresu dla malucha. Jeżeli zatem masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi adresowane dla dzieci. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na maskotkach. Niesamowicie ważny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo ważna jest też miła rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, kolorowanki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę dziecka, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko mało ważne detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo udekorowany gabinet dentystyczny sprawia, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne znieczulenia dla młodych pacjentów

Są wśród nas osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla maluchów ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne a nawet nieco otumanione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza malucha w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko starannie wykształcony i doświadczony. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty dentysta powinien też wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi malca. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Strona używa cookies
Ok