Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termiczny kubek Contigo najlepszy dla Ciebie
3 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji przewlekłych stanów zapalnych i wyrywania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą tylko w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Deformacja twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może również nastąpić na skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wyrośnie w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się przeważnie powody dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle dotyczy kłów. Gdy ząb, w trakcie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Braki w uzębieniu są wynikiem rozmaitych przyczyn. Zwykle jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków zębowych, wszczepiając implanty zębów. Takie rozwiązanie dużo zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, po to by naprawić estetykę żuchwy. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Plastyka dziąseł

Strona używa cookies
Ok