Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy przede wszystkim od stylu prowadzenia samochodu. Niezwykle często gorączkowe i nieprzemyślane manewry na jezdni są czynnikiem kolizji i wystawiają innych na straty materialne i zdrowotne. Najgorszym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak wyobraźni. Kierowcy dość często źle szacują możliwości swoich pojazdów i przekraczają granice bezpieczeństwa. Sytuacje takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na naszych ulicach, która często prowadzi do tragedii. Dziś bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i placówek prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest rozwijanie świadomości świeżych kierowców w przedmiocie przewidywania zagrożeń drogowych i zamiarów innych użytkowników ruchu. Promowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to nieodzowny element kształcenia w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Dowiesz się zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.
Zawsze przed, długodystansową podróżą sprawdź czy Twój samochód działa tak jak trzeba. Zdarza się, że przyczyną kolizji są kwestie pochodzące z źle funkcjonujących części samochodów. Szczególnie groźna jest usterka samochodu na zatłoczonej drodze, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Pewnym sytuacjom możemy jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Rozpocznij od kontroli ciśnienia opon i oceń ich stan. Wysokiej jakości opony samochodowe chronią przed wypadnięciem z jezdni i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Następną równie ważną czynnością jest przegląd oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, przez które nie zderzysz się z wyskakującą z lasu zwierzyną. Skontroluj również stan płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu umyj lusterka i szyby, by móc lepiej obserwować drogę i otoczenie. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.
Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do drogi i jak gasimy swoje emocje ma niebagatelny wpływ na styl jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest zanalizować całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak gwałtowne zawracanie z źle wybranej drogi. Informacja o najczęściej występujących na konkretnym odcinku trasy zagrożeniach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca powinien również zadbać o odpowiednią pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób wygodny, tak aby utrzymywać poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel kierowcy w najlepszy dla siebie sposób, a następnie ustaw lusterka tak, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku powinieneś obserwować całość jezdni. W trakcie odległej trasy najważniejszy jest komfort klimatyczny. Ustaw adekwatną temperaturę i wilgotność w wewnątrz samochodu, pamiętając o tym, że nie może być w niej zbyt ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może mieć wpływ na dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Jakiekolwiek luźne elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub schowane w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być przywiązane do boków, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia auta. Wykonanie tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do prowadzenia samochodu.
Bardzo często zdarza się nam obserwować zachowania innych użytkowników dróg . Pytanie jest jednak, czy umiemy wydobywać z tych obserwacji sensowne wnioski? Podczas nauki na prawo jazdy instruktorzy wspominają o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce stosowanie tej zasady jest bardzo pomocne i podwyższa poziom naszego bezpieczeństwa. Naturalnie nie zawsze umiemy przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się zbytecznymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, możemy adekwatnie ocenić postawy innych kierowców i prędzej zareagować na ewentualne niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu o wiele szybciej komunikować innych kierowców o swoich zamiarach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Jadąc blisko świateł na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach mówi nam, że w krótkim czasie dla nas także zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, zwłaszcza przy wyprzedzaniu, by nie doprowadzić do zderzenia z samochodem, który ten manewr zaczął wcześniej. I na koniec, staraj się jeździć kulturalnie. Nie stresuj siebie, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli to możliwe przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twojej kultury jazdy!
Nie często dostajemy możliwość na dokładne przetestowanie najczęściej występujących sytuacji drogowych. Zminimalizowany czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz więcej placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, na których możesz zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć bezpiecznej. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy oferuje zajęcia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co odpowiednio kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawowy wymiar szkolenia. Dużo czy niewiele, ocenę pozostawiamy Wam. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia nie mają ceny.
Jeśli chcesz się zapisać na kurs bezpiecznej jazdy, zadzwoń do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: jazda defensywna.