worki z nadrukiem do pakowania na roli worki do drewna warzyw węgla kolorowe niebieski
Węgiel najmocniejsze worki
27 stycznia, 2017
Kurs dla kierowców policji szkolenia uzupełniające dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych kursy dla kierowcy konwojenta
Pojazdy uprzywilejowane kursy
28 stycznia, 2017

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ciągle nie jest przyciągający. Przeważnie właściciele firm, którzy mogą wybrać podwładnego „normalnego” oraz „schorowanego”, zatrudnią tego pierwszego. Chociażby w takiej sytuacji, gdy ów drugi ma niższe zdolności, np. nieodpowiednie wykształcenie bądź niedobór doświadczenia. Taka okoliczność negatywnie odbija się na jednostkach, jakie posiadają wielorakiego charakteru choroby. W efekcie wcale nie planują chodzić do pracy, „przeżywają” z samej renty i są bezdusznie „usuwane” na margines. W RP „nietuzinkowość” wciąż wiąże się z czymś szkodliwym, obcym, kontrowersyjnym. A jednak osoby np. z upośledzeniem fizycznym, jednomyślnie z prawem, wcale nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w wariancie rozległego rynku pracy. Czy istnieje dla takich osób jakieś rozwiązanie? Dokąd powinny przybyć po poradę? Czy są jakieś realne drogi ich mobilizacji?

Jakie są działania na rzecz osób niepełnosprawnych?

Jedną z dróg aktywizacji osób niepełnosprawnych jest angażowanie wspomagane. Wspomniana idea powstała w USA w latach 60. oraz 70. XX wieku. W Polsce zaczęto ją stosować dopiero w 2001 roku. Dziś mnóstwo organizacji pożytku publicznego wykorzystuje ową procedurę pomocy w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. Na czym ona dokładnie opiera się? Trener pracy oraz doradca w obszarze podejmowania pracy wyznaczają przyszłego podwładnego oraz chlebodawcę. Ważne są tutaj zdolności ewentualnego pracownika, warunki, które ma za zadanie obiecać chlebodawca, zasięg obowiązków, wielkość wynagrodzenia oraz wymiar czasu pracy. Później osoba niepełnosprawna przechodzi właściwe badania medyczne oraz kurs z reguł bezpiecznej pracy (są one planowane przez chlebodawcę). Trener pracy absolutnie nie ma wyłącznie wybrać miejsca, w jakim będzie ona wykonywać swojej pracy, lecz również przygotować resztę podwładnych wybranej instytucji na powitanie nowego. Na dodatek powiadomić o możliwych dojazdach do przedsiębiorstwa oraz ułatwić mu start w nowym środowisku. Zamierzeniem szkoleniowca pracy jest również wyjaśnianie pojawiających się dylematów pomiędzy pracodawcą i zatrudnionym.

Kolejnym sposobem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, jakie mają niezwykłe uprawnienia. W swoisty sposób podchodzą do osób z dysfunkcjami, mianowicie: gwarantują im prawidłowe realia pracy (każdorazowo dostrojone do typu i stopnia niepełnosprawności), profilaktykę sanitarną oraz hospitalizacyjną (wyjazdy rehabilitacyjne). Tym firmom należą się przywileje podatkowe, zniżki oraz dopłaty (zajmuje się tym PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Przeróżne organizacje pożytku publicznego współdziałające w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kooperują z ZPCh. Kształcą swoich protegowanych rozmów z pracodawcą, adaptowania się do nowej sytuacji w codziennej aktywności oraz suwerenności.

Należałoby napomknąć poza tym o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na których wychowankowie organizacji pozarządowych mają szansę doskonalić swoje umiejętności i zainteresowania. W poniektórych organizacjach pozarządowych istnieje nie mniej niż kilka wzorów takich sal, m in. pracownia aktywności twórczej, pracownia krawiecka, pracownia komputerowa czy pracownia rehabilitacji ruchowej.

W jaki sposób poza tym osoby z grupą inwalidzką mogą wypatrywać pomocy?

W jakichkolwiek miejscach, w których rozpoczynane są zajęcia, praktyki, szkolenia, warsztaty, usługa prawna i psychologiczna. Wielokrotnie fundacje interesują się stymulacją niepełnosprawnych w tym zakresie. Są najodpowiedniejszym miejscem, w którym opisywane osoby powinny powiększać swoje zdolności, otrzymywać wiedzę, ćwiczyć się koegzystować z pozostałymi ludźmi oraz otrzymać ochronę w odnalezieniu porządnej pracy. Przykładowo w dziale treningów niepełnosprawni mają szanse uczęszczać w: ćwiczeniach multimedialnych, zawodowych, e-learningowych, zręczności grupowych oraz w zakresie prawa. Lekcje z doradcą w obszarze drogi zawodowej mają za zadanie wsparcie osoby z trwałym kalectwem w obszarze przystosowywania ścieżki zawodowej, zmianie preferencji zawodowych, preferencji szkolenia, przygotowywania dokumentów dla pracodawcy czy we właściwym poszukiwaniu ogłoszeń. Ogromnie istotne jest również to, że organizacje pożytku publicznego oraz pozostałe porównywalne struktury społeczne, mogą zyskać 1% podatku od rodzimych podatników. Którekolwiek zyskane finanse są zdawane jedynie na pomoc osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Należałoby zwrócić uwagę na to, iż w naszym kraju jest coraz wyraźniejsza świadomość, iż przy użyciu tego szczegółu mamy szansę naprawdę komuś pomóc.

Pośrednictwo pracy to dodatkowa droga, z której mogą skorzystać osoby np z upośledzeniem fizycznym. Chodzi tutaj nie tylko o organizacje, tylko wielorakie niezależne firmy otwarte dla wszystkich. Zazwyczaj zajmują się rekrutowaniem „zwykłych” osób, natomiast przy okazji mają oferty ponadplanowe. Chodzi tutaj o wspomniane oferty pracy dla niepełnosprawnych, jakie są dostosowane do ich potencjału. Jeśli chcesz zdobyć większą ilość informacji na opisany temat, wejdź w ten odnośnik – Fundacja zatrudniająca osoby niepełnosprawne

Strona używa cookies
Ok