Apartamenty sopot tanie noclegi
Luksusowy apartament Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. zauważalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmiana linii żuchwy, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u specjalisty.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. O protezach: wady i zalety

Współczesna stomatologia prezentuje bardzo wysoki poziom. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem dopasowania jak i estetyki wykonania. Do głównych mocnych stron protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Ci, którzy wybierają protezy ruchome muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

W tym wypadku zakres cenowy jest dosyć szeroki. Koszt zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy klej mocujący. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Mocne i słabe strony implantów zębowych

Jak zbudowany jest implant zębowy? To nowoczesny sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Jednym z największych plusów implantów, jest ich ogromna trwałość. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Implanty stworzone są z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęstsze połączenia w budowie implantu to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Plusy i minusy protez i implantów.

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Pod względem kosztów korzystniejsze są protezy tradycyjne. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie wymagają jednak specjalistycznego traktowania, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok