Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale również najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i tanich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki według ukształtowania terenu. Z kolei ogólna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdy niezbędna była większa ilość kostek. Koszt kostki brukowej również można dostosować do do swojego budżetu mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także wady. Główną niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi oraz nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, przez co gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać dużo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać ułożony we właściwy sposób, co z reguły naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się wytrzymały i żeby spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać zostawiania sporych przestrzeni między nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jeden obok drugiego, a szczeliny wypełnić mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu stempli oraz form. W ten sposób da się osiągnąć wyjątkowo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie łatwo da się dopasować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz odporność na ścieranie oraz pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Układanie kostki Toruń

Strona używa cookies
Ok