Pyloxim - Power Si - Suplementy diety - Sklep internetowy z naturalnymi suplementami diety
Pyloxim i Power Si – suplementy dla zdrowia
6 grudnia, 2016
Profesjonalny dj na imprezy biznesowe dj na eventy pracownicze dj w Łodzi i okolicach
Dobry Dj na event
21 grudnia, 2016

Pneumatyka to dziedzina nauki polegająca na projektowaniu i używaniu urządzeń, których mechanizmy w dużej mierze oparte jest sile wytwarzanej przez sprężone powietrze. Sprężone powietrze to jeden z popularniejszych używanych źródeł energii. Posiada ono zastosowanie w szeroko pojętym w produkcji, branży budowlanej czy mechanice samochodowej.

Nie jest to jednak technologia dostępna tylko dla dużych przedsiębiorstw, gdzie wykorzystuje się ogromne maszyny do seryjnej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są w sprzedaży, na rynku można znaleźć między innymi: wiertarki pneumatyczne, nitownice, klucze pneumatyczne, i dłuta pneumatyczne.

Zalety narzędzi pneumatycznych

To, co daje narzędziom pneumatycznym dużą przewagę nad elektrycznymi maszynami, jest fakt, że generują one znacznie większą siłę, którą można zmniejszać lub zwiększać i dostosować do wykonywanej w danym momencie czynności.

Narzędzia pneumatyczne nie zawierają podzespołów elektrycznych (przykładowo silnika), co sprawia, że są bezpieczne w użytkowaniu szczególnie jeśli idzie o ich zastosowanie w pomieszczeniach, w których występuje wyższe niebezpieczeństwo zaistnienia ognia (jak ma to miejsce w zakładach samochodowych, zakładach lakierniczych czy zakładach stolarskich). Ale to jeszcze nie koniec – z powodu braku komponentów elektrycznych, narzędzia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałego użytkowania.

Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia pneumatyczne są napędzane sprężonym powietrzem, ich waga w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi jest blisko o 1/2 mniejsza. Jest to ważne w przypadku pracy na cały etat, gdy wielogodzinne operowanie ciężkim urządzeniem jest w stanie źle odbić się na samopoczuciu.

Narzędzia pneumatyczne są nie tylko lżejsze, ale także są mniejsze, co oznacza, że można o wiele prościej nimi pracować, zwłaszcza w ciężko dostępnych zakamarkach. Narzędzia pneumatyczne dobrej firmy, takiej jak Chicago Pneumatic (nazywane w skrócie narzędziami CP), są tak opracowane, by ich kształt był dopasowany do dłoni, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że w trakcie pracy sprzęt przykładowo zostanie wypuszczony z ręki.

Inną korzyścią narzędzi pneumatycznych jest to, że nie wytwarzają one iskier, jak w przypadku niektórych urządzeń zasilanych elektrycznie. Nie mówiąc już o tym, że w warsztatach mechanicznych obecność środków łatwopalnych jest nieunikniona, to dodatkowo trzeba pamiętać, że są sytuacje, kiedy występuje wymóg podłączenia w pojeździe instalacji gazowej – dzięki narzędziom pneumatycznym sprawa ta jest znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Sprzęty te są także wytrzymałe na zmiany temperatur, nawet jeśli są one skrajnie wysokie albo niskie. Tego rodzaju sprzęt może być wykorzystywany do zewnętrznych prac, a także w miejscach odznaczających się wysokim zawilgoceniem. Kolejną właściwością narzędzi pneumatycznych jest fakt, że używana w nich siła napędowa – powietrze – nie zanieczyszcza otoczenia.

Jednak żeby narzędzia pneumatyczne działały przez długi czas, należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy, czyli o systematycznym naoliwianiu poszczególnych części.

Koszty narzędzi pneumatycznych

Jeśli idzie o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one porównywalne z cenami narzędzi zasilanych elektrycznie, przy czym koszty eksploatacji są niższe. Dobrze jest także odnotować, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich serwisowanie i koszt części w pewnych przypadkach jest wyraźnie niższy w zderzeniu z naprawą pozostałych urządzeń.

Narzędzia pneumatyczne Chicago Pneumatic

Które narzędzia pneumatyczne wybrać? Jeśli chodzi o rynek w Polsce, to zbiór narzędzi pneumatycznych jest zróżnicowany, jednak jedną z najpowszechniejszych, jeśli nie wiodących, jest wspomniana przed chwilą firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest chętnie zachwalany za to, że generuje większą siłę niż narzędzia o podobnych parametrach.

Chicago Pneumatic w swojej długiej i ciekawej przeszłości niejednokrotnie pokazywało, że nie bez powodu jest autorytetem w swojej dziedzinie i najchętniej nabywaną marką jeżeli idzie narzędzia pneumatyczne. Firma Chicago Pneumatic została założona pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w wytwarzaniu narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie udowodniło, że jej rozwiązania pionierskie jeżeli chodzi o przemysł, budownictwo lub inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic miało swój udział między innymi przybudowaniu mostu Golden Gate czy Statui Wolności, kiedy to podczas prac budowlanych korzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były także używane w trakcie odwiertów pod szyby naftowe. Firma jest popularna też z tego, że w ubiegłym stuleciu zaprojektowała silnik Diesla, wykorzystano go podczas europejskich wyścigów rajdowych Chicago Pneumatic dało o sobie znać też tym, że jako jeden z pierwszych wykonawców wprowadził do swojego asortymentu nitownice i opracowało pierwszy model klucza pneumatycznego.

Dzisiaj Chicago Pneumatic ma w swojej ofercie bogaty zbiór narzędzi pneumatycznych i maszyn, które mają swoje zastosowanie w zakładach mechanicznych a także w przemyśle. W Polsce narzędzia CP oferuje oficjalny partner, zobacz jego asortyment pod tym adresem Chicago Pneumatic Polska.

Strona używa cookies
Ok