Serwis klimatyzacji w domu i biurze
11 lutego, 2021
Implanty – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021

Czym ocieplić budynek? Zalety piany PUR

Ocieplanie budynku to jeden z istotniejszych elementów, na jakie trzeba zwrócić uwagę w czasie budowy. Odpowiednia termoizolacja to komfortowe warunki wewnątrz . Gdy na zewnątrz jest zimno, gwarantuje ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co dodatnio wpływa na ograniczenie użycia dodatkowych źródeł ogrzewania. Co więcej przeciwdziała rozwojowi pleśni oraz występowania wilgoci. Latem termoizolacja nie dopuści do przesadnego nagrzania się pomieszczeń. Dzięki temu unikniemy kupna klimatyzacji albo zmniejszymy potrzebę korzystania z niej, co znacznie pomniejszy koszty. Jednym ze skutecznych sposobów ocieplania domów jest pianka poliuretanowa (PUR). Znana z wielu zalet, dzięki którym świetnie sprawdza się w swoim zadaniu.

Co to jest pianka PUR?

Pianka PUR jest jednym z nalepszych termoizolacyjnych materiałów, jakie można wykorzystać do ocieplania domów albo budynków. Do niedawna częściej była aplikowana na większych powierzchniach np. w chłodniach, ale jej niebywałe cechy sprawiają, że z co raz lepszym powodzeniem aplikuje się ją w mniejszych budynkach, np. domach jednorodzinnych. Pianka poliuretanowa różni się od innych termoizolacyjnych materiałów tym, że nanosi się ją natryskowo poprzez specjalny agregat. Nie trzeba jej przycinać, tak jak innych materiałów oraz o wiele prościej dotrzeć nią do zakamarków w zgięciach konstrukcji i skrzyżowanych elementach. Nałożona na powierzchnię powiększa się i w ten sposób dostosowuje się do kształtu powierzchni.

Odmiany pianki PUR

Pianka PUR dzieli się na dwa typy: piankę otwartokomórkową oraz piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę otwartokomórkową charakteryzuje elastyczność oraz gąbczasta struktura. Wykazuje bardzo dobrej jakości termoizolację, co więcej jest paroprzepuszczalny, z uwagi na co świetnie sprawdza do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest skutecznym izolatorem ciepła, ale nie chroni przed wodą, dlatego tego rodzaju pianki PUR  nie powinno się wykorzystywać w przestrzeni nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnym środowisku będzie dobra pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się ogromną ochroną przed wodą. Ten rodzaj pianki PUR  ma niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz jest trwałą chroniącą barierą. Z reguły wykorzystuje się ją do izolacji tarasów, podłóg i fundamentów.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką PUR

Zalet zastosowania pianki PUR do ocieplenia budynku jest sporo. Największym atutem jest sposób aplikacji pianki przez specjalny agregat. Tą techniką można nałożyć ją w miejscach z ograniczoną dostępnością, a właściwie położona usuwa pojawianie się mostków termicznych. Co więcej pianka PUR jest elastyczna, lekka oraz łatwo się utwardza, a do tego nie wydziela  pyłów ani substancji szkodliwych. W dodatku ocieplenie budynku pianką PUR zapewnia efekt na długie lata. Pianka jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Z biegiem czasu nie traci objętości i nie ubija się. Proces nałożenia pianki jest dość krótki w porównaniu z innymi sposobami ocieplania budynków. Wykorzystanie jej gwarantuje także izolację akustyczną.

Pianka PUR ma też kilka minusów, chociaż jest ich znacznie mniej niż zalet. Przede wszystkim należy pamiętać, że ma niską odporność na promienie UV, z tego powodu powinno się uzupełniająco ją zabezpieczyć. Pianka może mieć niejednakowe parametry i w niektórych przypadkach jest łatwopalna. Trzeba skontrolować to podczas zakupu, ponieważ dostępne są pianki poliuretanowe wykonane z samogasnących materiałów, dzięki czemu powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia. W przypadku tego rodzaju ocieplania budynków najważniejszym elementem pracy jest proces nakładania, dlatego warto pozostawić to fachowcom. Niewłaściwie położona pianka nie będzie miała swoich termoizolacyjnych właściwości.

Jaką piankę PUR kupić?

Tak samo pianka otwartokomórkowa jak i zamkniętokomórkowa są dobre w termoizolacji, ale ich zastosowanie z reguły zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka PUR otwartokomórkowa dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna oraz lekka, lepiej spełni się przy ocieplaniu poddasza czy dachów oraz przy ocieplaniu powierzchni wewnętrznych. Pianka zamkniętokomórkowa nadaje się do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów i podłóg, ale trzeba pamiętać o tym, że jest dość sztywna i dlatego nieco bardziej podatna na uszkodzenia.

Prawidłowy natrysk pianką PUR

Chociaż na to nie wygląda natrysk pianki PUR wymaga dużego doświadczenia. W czasie nakładania pianki konieczne są właściwe warunki na przykład odpowiednia temperatura oraz wilgoć powietrza. Pianka powinna zostać nałożona równomiernie, tak by między poszczególnymi warkoczami nie było pustych przestrzeni. Grubość  pianki PUR też powinna być mniej więcej równa. Z uwagi na to, że pianka samoczynnie rośnie po nałożeniu, dopuszczalne są drobne różnice, przez co pianka nie jest doskonale gładka oraz równa. Dlatego tak istotne jest doświadczenie. Fachowcy poprawnie oceniają sposób aplikacji pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy gwarancję tego, że pianka dobrze ociepli budynek oraz nie powstaną mostki termiczne, które mogłyby zniszczyć pożądany efekt. Pianka PUR jest jednym z najskuteczniejszych wśród materiałów używanych do ocieplenia budynków.

Izolacje pianką PUR

Strona używa cookies
Ok