Systemy nawadniania ogrodów
11 lutego, 2021
Izolacje natryskowe pianą PUR
11 lutego, 2021

Bazową korzyścią płynącą z używania klimatyzatora jest ustawianie najkorzystniejszej wilgotności powietrza i komfortowej temperatury. Dzięki optymalnej temperaturze jesteśmy bardziej skupieni, lepiej śpimy i odprężamy się oraz funkcjonujemy. Nie bez powodu klimatyzacja stała się praktycznie stałym elementem biur i co raz częściej pojawia się w domach, a nawet w mieszkaniach. W zależności od funkcji, niektóre klimatyzatory czyszczą i jonizują powietrze, co tez jest ważnym walorem. Zależy nam przecież, żeby jakość wdychanego powietrza była najwyższa. By klimatyzator funkcjonował efektywnie przez wiele lat, niezależnie od częstotliwości jego użycia, należy dobrze o niego troszczyć się, czyli systematycznie go serwisować.

Dlaczego trzeba serwisować klimatyzację domowy i biurowy?

Klimatyzator gwarantuje nie tylko zalety płynące z jego stosowanie, chcemy więc używać go bardzo długo. Tak samo jak wszystkie urządzenia, po czasie gromadzi kurz i zabrudzenia, ze względu na to dezynfekcja jej ma znaczenie pod względem jakości pracy oraz bezpieczeństwa. Zanieczyszczenie klimatyzatora w domu i w biurze może generować techniczne problemy. Co więcej nieprzestrzeganie zaleceń producenckich może prowadzić do straty gwarancji. Zachowanie gwarancji jest istotne ze względu na to, że klimatyzacja funkcjonuje przez wiele lat. Chcemy przecież, by przez cały ten czas sprawowała się efektywnie. Częste dezynfekowanie chroni przed awariami, oznacza, że używanie klimatyzatora jest mniej kosztowne, dłuższe oraz zdecydowanie bardziej efektywne. Eliminowanie wad naraża nas przecież na dodatkowe koszty, których nie chcemy ponosić.

Nieserwisowanie łączy się również z narażaniem zdrowia. Zbierające się w środku domowej lub biurowej klimatyzacji brud oraz kurz, a także możliwe grzyby i pleśnie są niebezpieczne dla ludzi. To z ich powodu jesteśmy mniej odporni na alergie i choroby układu oddechowego. Ze względu na to korzystanie z klimatyzatora, który wydmuchuje powietrze pełne drobnoustrojów i bakterii oznacza zagrożenie dla zdrowia zgromadzonych tym samym pomieszczeniu osób. Dlatego bazą odpowiedniej pracy klimatyzatora w domu i w biurze są okresowe kontrole techniczne oraz gruntowne czyszczenie i odgrzybianie.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji biurowej i domowej?

Serwis klimatyzatora powinien być w głównej mierze kompleksowy. Nie wolno przegapić żadnej przestrzeni, nawet samej obudowy klimatyzatora. W końcu chcemy mieć pewność, że nie jest uszkodzony i wciąż jest właściwie zainstalowany. Bardzo istotne jest skontrolowanie elementów elektrycznych – przede wszystkim ich połączeń, a także układu chłodniczego. Przeważnie konieczny jest również pomiar wydajności chłodniczej oraz ocena ciśnienia w trakcie ssania i tłocznia przy działaniu klimatyzatora. Po sprawdzeniu poszczególnych segmentów instalacji, następuje dogłębne czyszczenie filtrów, parownika, kanałów i przewodów, a także zmiana filtrów i innych elementów w razie konieczności. W trakcie serwisowania klimatyzatora mamy sposobność montażu części zamiennych. Równoczesnie odbywa się dogłębne odgrzybianie i oczyszczanie. Ważnym elementem jest także kontrola drożności układu odprowadzania skroplin.

Wszystkie te czynności przeprowadzane w czasie serwisu klimatyzatora w domu i w biurze to pewność, że klimatyzacja będzie pracowała bezawaryjnie i bezpiecznie. Dzięki temu poprawia się jakość wydmuchiwanego powietrza, w którym nie będzie już kurzu, brudu lub bakterii. To istotne choćby ze względu na przykład alergików. Brak czynników chorobotwórczych oraz alergennych gwarantuje użytkownikom klimatyzatorów bezpieczeństwo oraz komfort.

Ile razy w roku przeprowadzać serwisowanie klimatyzatora i kto powinien go wykonać?

Regularność wykonywania serwisu klimatyzatora zależy od różnych czynników. Przede wszystkim warto trzymać się zaleceń producenta dającego gwarancję. Warto też zwrócić uwagę na przestrzeń, w której zamontowany jest klimatyzator oraz jego długość pracy. Jeśli funkcjonuje z rzadkimi przerwami albo nawet bezustannie lub jest umiejscowiony w miejscu o szczególnym zapyleniu, serwisowanie może być niezbędne częściej. Zwykle przyjmuje się, że klimatyzację w domu i biurze należy serwisować około dwa razy na rok. Jeśli klimatyzator jest szczególnie często eksploatowany warto przeprowadzać trzy albo cztery serwisy w ciągu roku. Zazwyczaj to indywidualna sprawa i ze względu na bezpieczeństwo warto ocenić, czy częste serwisowanie okaże się dla naszej klimatyzacji najodpowiedniejsze.

Dezynfekcję klimatyzatora warto zostawić fachowcom. Samodzielne podejmowanie się oczyszczenia może być niedokładne. Zlecenie serwisu klimatyzatora fachowcom gwarantuje sumienne oczyszczenie i odgrzybienie. W taki sposób nie ma powodów do obaw, że jakiś element zostanie pominięty i nie zostanie w pełni odkażony. Profesjonaliści wykorzystują posiadające pożądane atesty chemiczne środki, jakie zlikwidują bakterie i grzyby, a sami serwisanci mają świadectwa kwalifikacji.

Z pomocą tych działań zyskujemy pewność, że serwis klimatyzatora w domu i w biurze jest rzetelny i kompleksowy. Cyklicznie oczyszczany klimatyzator przez długie lata będzie dawał termiczny komfort w bezpieczny sposób.

Serwis klimatyzatorów Toruń

Strona używa cookies
Ok