Izolacje natryskowe pianą PUR
11 lutego, 2021
Leasing środków trwałych dla firmy
12 lutego, 2021

Wytrzymałe implanty

O implantach zębów dużo się słyszy, jednak wśród wszystkich zalet implantów, najczęściej wymienianą przez ekspertów jest ich wytrzymałość. Na zabiegi z implantami w gabinecie stomatologicznym trzeba przeznaczyć trochę czasu, jednak skutki są absolutnie tego warte. Raz umieszczony implant zębowy, jaki prawidłowo połączy się z kością, według ekspertów  może wytrzymać nawet do końca życia. Wymogiem tego, jest przestrzegać zasad higieny zębów i dziąseł i częste umawianie się na wizyty kontrolne u dentysty.

O trwałości implantów decydują materiały, z jakich są one przygotowywane. Z reguły stosowane do tworzenia implantów to tytan oraz cyrkon. Choć tytan jest oceniany jako nie tak estetyczny, jego właściwości i trwałość to ogromny plus. Z reguły tytanowa podstawa implantu zębowego nie jest zauważalna, ze względu na to, że chowa się w środku dziąsła, jednak bywa tak, że linia dziąseł ulega obniżeniu. Od strony estetycznej cyrkon góruje nad tytanem, z tego względu, że kolorem dościga naturalne zęby. Patrząc jednak na trwałość i tytanu, i cyrkonu, każdy z nich sprawdza się doskonale. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością na skoki temperatur oraz ścieranie.

Oprócz tego organizm ludzki wyjątkowo je toleruje, dlatego kiedy przyjmą się na etapie wszczepienia w klinice dentystycznej, praktycznie bardzo rzadko zdarza się, by z biegiem czasu implant zęba wywoływał problemy. Swoją trwałość implanty zawdzięczają również odporności na siłę nacisku podczas jedzenia. Ze względu na trwałość i zbliżony wygląd do zębów naturalnych, implanty zębowe są najczęściej zalecanym przez dentystów uzupełnieniem protetycznym.

Implanty stomatologiczne – jak odbudować kość?

Ilość kości jest sprawą bazową dla aplikacji implantów. Brak zębów wywołuje przeistoczenia w jamie ustnej nie tylko pod względem estetycznym oraz zdrowotnym. Nieuzupełniony ubytek skutkuje występowaniem postępującego zaniku kości szczęki, co natomiast negatywnie wpływa na sąsiednie zęby. Zanik oparcia może spowodować, że one również zaczną się chwiać, a w efekcie wypadać. Z tego względu też wypełnienie braku jest ważne. By zabieg aplikacji implantów stomatologicznych był możliwy, w obszarze zabiegowym musi znaleźć się odpowiednia ilość kości. Bywa czasem tak, że pacjenci chcący wypełnić brak implantem dentystycznym mają za małą ilość kości. Warto wspomnieć, że to nie wyklucza ich całkowicie, aby implant właściwie się przyjął oraz zachował we właściwym położeniu.

Zanik kości da się odbudować. Obecne materiały stosowane w stomatologii pozwalają nie tylko na uzupełnienie braku kostnego. Używany materiał zazwyczaj wspomaga naturalny przyrost kości. Właśnie dlatego zabiegi odbudowy kości stały się popularne oraz wykorzystywane przez doświadczonych dentystów. Taki sposób regeneracji kości przed zabiegiem aplikacji implantów stomatologicznych jest bezpieczny, a lekarz stomatolog implantolog wykonuje go przy znieczuleniu miejscowym. Stomatolog zamieszcza specjalny materiał w obszarze dotkniętym zanikiem, a następnie zabezpiecza go specjalną membraną. Na pełną odbudowę kości pod implanty zębów niestety trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu lekarz stomatolog może bezpiecznie zaaplikować implant.

Implanty w jeden dzień u dentysty

Wszczepianie implantów może odbywać się dwoma metodami. Najbardziej znany zabieg aplikacji dwufazowych implantów składa się na 2 główne etapy. W pierwszym wszczepiany jest implant zęba, w drugim stomatolog implantolog umieszcza protezę dopiero po absolutnym przyjęciu się implantu. Obecnie dostępny jest sposób umieszczenia implantów stomatologicznych w jeden dzień, tj. implantów jednofazowych.

Implanty w ciągu jednej wizyty charakteryzują się tym, że w trakcie jednego zabiegu pacjent otrzymuje zarówno implant, a także całą odbudowę zęba. Oczywiście proces wyprzedzają kompleksowe badania diagnostyczne, aby pacjent rozumiał istotę wszelkich działań wykonywanych przez lekarza stomatologa, jednak wszczepienie implantu i umieszczenie korony odbywa się w czasie jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Głównym wymogiem do wykonania implantów w jeden dzień jest idealny stan zdrowia jamy ustnej i kości szczęki lub żuchwy w pobliżu wszczepu.

Bez względu na sposób implant i tak musi się wygoić, ale w przypadku implantów jednofazowych całkowity zabieg odbywa się pod nadbudową protetyczną, a pacjent może zwyczajnie jej używać. Biorąc pod uwagę ilości luk oraz wybranego protetycznego uzupełnienia – mostu, korony czy pełnej protezy na implantach – podczas spajania implantu z kością pacjent korzysta z uzupełnienia protetycznego tymczasowego. Po całkowitym zespojeniu się kości z implantem stomatolog zamienia tymczasową protezę na właściwe uzupełnienie. Nie zmienia to jednak tego, że uzupełnienie tymczasowe świetnie spełnia swoje zadanie oraz umożliwia uzyskanie nowego uśmiechu w jeden dzień.

Implanty stomatologiczne

Strona używa cookies
Ok