enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatolog Toruń
15 września, 2020

Jak kupić dom

Kupujemy dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający 70 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy posiadają swój urok i klimatyczne wnętrze. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. Jako pierwsze trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości ważna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok