depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest też wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie wolno jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur między pokojami nie były wyższe niż 8°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

By działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten rodzaj klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu oraz usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna także od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale także bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok