Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu i biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020

Zdjęcia RTG w stomatologii

RTG u dentysty służy głównie trafnej diagnozie problemu. Stomatolodzy przeprowadzają badania radiologiczne, żeby mogli uzyskać szczegółowe dane na temat ułożenia oraz stanu zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na przybliżenie dolegliwości, niedostępnych dla oka, podczas rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia u dentysty to rentgen zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie ukazuje pojedyncze zęby, co umożliwia dentyście diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne odsłania komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przedstawia obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań radiologicznych w stomatologii

RTG zębów u stomatologa przydatne są dla różnych specjalizacji w stomatologii. Zwykle, fachowego wykorzystania rentgena, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przynosi efekty diagnostyce chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się też jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują wcześniejszego określenia położenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak dużą przerwę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, stomatolog również wysyła go na wykonanie badań radiologicznych. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest niezbędnym krokiem w diagnostyce raka.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby stwierdzić jego efekty.

Jak przebiega RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie w wielu gabinetach stomatologicznych realizuje się badania RTG na miejscu na jednym spotkaniu w trakcie wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na kolejną wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia RTG zębów nie boli oraz nie wymusza od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto tak jak zazwyczaj zjeść coś, napić się oraz wziąć swoje leki.

Konkretnym wymaganiem przed badaniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszystkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Dlatego na RTG u dentysty trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a chwilę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u stomatologa trwa tylko kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologii, najczęściej jest to już RTG w formie cyfrowej. Mimo to stomatolog, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG wywołują strach, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, dlatego że w trakcie wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ciało przyswaja tylko niewielką dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG za często, co najwyżej co pół roku, dlatego warto przypomnieć sobie, kiedy wykonywało się je ostatnio. Prześwietleń rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, bez względu, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Skoro RTG zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze wymienić zalety takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika prześwietlenia miała klisza, która zwykle wymagała sporo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, dlatego że pliki można trzymać w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, ponieważ pozwala ona na podawanie obrazu prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je obejrzeć oraz dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest o wiele trwalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok