kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się używane, ponieważ wyróżniają ją wspaniałe właściwości termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową wartością, dzięki której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera oraz kształtuje się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji należy przycinać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz cechami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się też w ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można też umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk właściwie konieczne są sprzyjające warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka PUR ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z tego powodu często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, dlatego konieczna będzie specjalna ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Co więcej ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe Toruń

 

Strona używa cookies
Ok