Podpis kwalifikowany Toruń
3 lutego, 2021
Stomatolog Toruń – chirurgia stomatologiczna
8 lutego, 2021

Trwałe budownictwo wymaga struktury, jaka utrzyma się w dobrym stanie przez wiele lat tak samo w łagodnych jak i trudnych warunkach pogodowych. Pośród najważniejszych elementów konstrukcyjnych jest dach. Obok schludnego wyglądu, odpowiednio zaprojektowany dach, sporządzony z wysokiej klasy surowców, będzie oddziaływał na wytrzymałość całej budowli. Z uwagi na to pokrycie dachowe musi otrzymać stabilne oraz solidne oparcie, które udźwignie jego ciężar. Obok tego świetnie sporządzony dach będzie spełniał wymagania izolacyjne, z uwagi na to w momencie projektowania należy przyjrzeć materiałowi, z którego dach będzie wykonany i metodzie jego konstrukcji. Do wznoszenia domów jednorodzinnych, szczególnie tych, które mają spadziste dachy, zwykle stosowane są konstrukcje z drewna.

Drewno konstrukcyjne – najczęstszy surowiec do wykonania dachu

Z uwagi na to dach ma być solidny oraz opierać się na solidnych podstawach, należy użyć do tego solidne materiały. Najczęściej wykorzystywanym surowcem do przygotowania dachu jest drewno konstrukcyjne. Szukając dobre drewno konstrukcyjne trzeba pamiętać kluczowe właściwości, dowodzące jego najwyższej klasie. W głównej mierze trzeba sprawdzić gwarantowaną solidność twardość, sprężystość, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Co więcej ważna jest wilgoć i występowanie widocznych wad, np. sęków. Szczególnie popularne drewno konstrukcyjne uzyskiwane jest np.  z takich drzew jak modrzew, sosna, jodła czy świerk. I chociaż spora zawartość żywic (np. w drewnie z modrzewia) wskazuje odporność na wodę oraz wilgoć, tak potrzebnym elementem przygotowania każdego rodzaju drewna konstrukcyjnego jest impregnacja.

Dogłębna impregnacja konstrukcyjnego drewna zapewnia mu wieloletnią żywotność, chroni przed wpływem wilgoci, niestałych temperatur, a także niszczeniem przez owady i grzyby. Choć da się impregnować na wierzchu przez natrysk lub malowanie, tak najlepszą metodą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zanurzenie go, by impregnat dotarł głęboko pod jego powierzchnię. Wybierając drewno konstrukcyjne pod budowę konstrukcji dachu trzeba również zwrócić uwagę, czy jest ono klejone czy lite. Sposób produkcji klejonego drewna wpływa na to, że staje się ono wytrzymalsze od litego. Oprócz tego dzięki takiej metodzie możliwe jest przygotowanie obszerniejszych części z drewna, dlatego łatwiej dopasować je do parametrów konstrukcyjnych.

Więźba dachowa – rodzaje i zastosowanie

Stworzenie konstrukcji pod dach da się wykonać na kilka sposobów. Pośród przeważnie wykorzystywanych jest więźba dachowa. Sporządza się ją przeważnie z drewna oraz jest to nośna konstrukcja, której głównym zadaniem jest podparcie dachowego pokrycia. Wyróżniamy trzy zwykle używane rodzaje więźby dachowej: więźba płatwiowo kleszczowa, krokwiowo-jętkowa oraz krokwiowa. Do ustalenia typu więźby należy sprawdzić odstęp pojedynczych fragmentów między ścianami, a także kąt nachylenia. Dachowa więźba krokwiowa zwykle stosowana jest przy budowy dachów o szerokości nieprzekraczającej siedem metrów oraz pochyleniu wynoszącym ok. 30-50 stopni. W tym przypadku złączona para krokwi w kaletnicy robi za element nośny.

Krokwiowo-jętkowa więźba dachowa używana jest przy budowie dachów o szerokości od 7 do 11 metrów i pochyleniu w granicy od 35 do 60 stopni. W porównaniu do krokwiowej więźby dachowej, tu dodatkowo krokwie są przez wiązary jętkowe, za sprawą tego konstrukcja dachowa jest znacznie wytrzymalsza. Z kolei więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa cechuje się możliwością użycia nawet wtedy, kiedy rozpiętość ścian przekracza 11 metrów. Przy tak wielkiej szerokości niezbędne są dodatkowe płatwie i podpierające je słupki i wiążące podwójne belki. Dzięki większej liczbie elementów konstrukcja więźby dachowej jest wytrzymała oraz odporna na zniszczenia, a przy tym nie zaniża cech drewna konstrukcyjnego.

Prefabrykowany dach – czego użyć zamiast więźby dachowej

Dach prefabrykowany, czyli dachowe wiązary prefabrykowane to nowy sposób konstruowania konstrukcji dachu. Metoda prefabrykowana oznacza, że części składowe szkieletu dachu przygotowywane są w fabryce, a nie bezpośrednio na budowie. Wiele firm oferuje usługę opracowania i wykonania dachu prefabrykowanego. ten typ konstrukcji dachu pomniejsza czas trwania budowy, ze względu na co staje się co raz bardziej popularny. Prefabrykowany dach składa się z wiązarów, które projektowane są zgodnie z projektem domu. Wiązary zespojone są przez płatwie lub wiatrownice, a pełna konstrukcja tworzona jest przy użyciu maszyny. Ze względu na to każdy z elementów prefabrykowanego dachu  jest taki sam oraz porządnie złączony. Istotną zaletą takiej metody jest też to, że montaż jest prostszy oraz szybszy w zestawieniu do zwykłej więźby dachowej.

Decydując między dachem prefabrykowanym, a więźbą dachową, kreowaną bezpośrednio na budowie, trzeba zwrócić uwagę na przede wszystkim zastosowanie, trwałość i ceny tych dwóch metod. Warto dodać, że nie przy każdym projekcie domu słuszne okaże się zastosowanie prefabrykowanego dachu, dlatego że nie każdą konstrukcję da się wykonać z samych wiązarów.

Strona używa cookies
Ok