Metody budowy dachu – wytrzymałe budownictwo
8 lutego, 2021
Leczenie ortodontyczne Toruń
8 lutego, 2021

Chirurg stomatolog

Chirurg stomatolog szczękowy podejmuje się wielu różnych, najczęściej najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu stomatologii. Dotyczy to niwelowania problemów jamy ustnej, szczęki, miękkich tkanek i twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z dziedziny naprawy wad zgryzu, niwelowania stanów zapalnych, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy także wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant, a do tego jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki rosną w jamie ustnej na samym końcu, zwykle wywołują dużo trudu. Przyjmuje się, że poprawnie rozwiniętych zębów nie powinno się ruszać. Istnieją jednak takie czynniki, jakie decydują o tym, że nieuniknione jest wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji należy zgłosić się do stomatologa chirurga szczękowego, który zaradzi na problem.

Zwykle proces wychodzenia ósemek jest niepoprawny np. ze względu na brak przestrzeni wśród zębów. Ósemki, jakie mają za mało miejsca, napierają na poboczne zęby. To sprawia zwykle trudny do zniesienia ból oraz przesunięcia sąsiednich zębów. Minimalna przestrzeń w jamie ustnej dla części zębów może oznaczać trudności w trakcie pełnego otwierania ust. To dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego właściwe jest też wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica. Ten problem może bez przeszkód obejmować poboczne zęby, z tej przyczyny należy wyeliminować jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba powstaje nieodwracalny stan zapalny dziąsła, przeważnie wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego staje się jedynym rozwiązaniem problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w klinice stomatologicznej

Leczenie kanałowe jest precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który wykonuje leczenie kanałowe, używa mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dojść do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji konieczna jest resekcja chirurgiczna zęba. Taki zabieg polega na dotarciu do niewypełnionej części kanału zębowego, w którym zostało zakażenie.

Zwykle resekcja zęba konieczna jest, kiedy stomatolog nie może dojść do zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zaatakowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień. W tej sytuacji nie ma możliwości dojścia do zęba przez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog tnie tkankę śluzówki, żeby dotrzeć do kości i wnikliwie obejrzeć ząb oraz zlikwidować objęte chorobą fragmenty. Chirurg stomatolog przeprowadza zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. Dzięki temu, ten zabieg jest bardzo precyzyjny oraz pozwala stomatologowi dojść do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W momencie, kiedy kanał jest już całkowicie czysty wypycha go specjalnym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zębowy

W wyniku utraty lub ekstrakcji zęba z upływem czasu zachodzi proces zaniku kości. Dochodzi do tego przez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeżeli bardzo szybko stomatolog chirurg szczękowy nie zaaplikuje implantu zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby dało się zaaplikować implant później niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości za pomocą biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a gojenie mija zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, najczęściej stomatolog chirurg szczękowy pobiera go z żuchwy lub z brody. Głównym przeznaczeniem tego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie zająć się aplikacją implantu stomatologicznego.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok