Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo kraftowy – jak produkować
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – z czego budować

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zniszczała zbyt prędko. By stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale również najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych i jednocześnie niekosztownych tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy bardzo ułatwia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast szeroka dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej również można dostosować do do swojego budżetu z uwagi na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury i silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Największą niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady lub przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać wiele czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać ułożony w odpowiedni sposób, co z reguły naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być trwały i aby pełnił swoją rolę przez lata. Powinno się unikać tworzenia sporych przerw pomiędzy nimi, dlatego należy rozmieścić je jeden obok drugiego, a szczeliny zasypać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Taką metodą możemy osiągnąć wyjątkowo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo da się dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Strona używa cookies
Ok