sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jaki wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami wertujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wiekowe, domy posiadają swój urok i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest kluczowa. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Położenie wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa kwestia do zbadania. W pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok