mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Kursy angielskiego toruń
30 sierpnia, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy powinien być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dopasować je do pomysłu klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok