ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis w Toruniu
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym z najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia rezultatu w pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i całkiem niski koszt. By jednak okna z PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, by stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, dlatego rzadziej stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach przede wszystkim kierujemy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Małe straty cieplne gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności płynące z wysokiej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane pasywne okna wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Najlepiej sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza i nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie wstawione w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę rzetelnie. Zły montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok