Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w mapach Google
11 września, 2020
Układanie kostki brukowej Toruń
15 września, 2020

Okna w budownictwie pasywnym

Podstwową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspomaga redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, a ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, zwykle spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz dość niewielki koszt. Aby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz załączenie potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są zwykle wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, by były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z tego względu niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach przeważnie kierujemy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku mieszkania. Małe straty ciepła zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy niż w przypadku zwykłych okien, zyski pochodzące z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane okna pasywne bardzo wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed wilgocią i rozrostem grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, a porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Powinno się sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy oraz materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj rozważyć wynajęcie fachowca, który wykona pracę starannie. Nieprawidłowy montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok