Okna w budownictwie pasywnym
15 września, 2020
enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Układanie kostki brukowej Toruń

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zepsuła się zbyt prędko. By powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, aby uniknąć osuwania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd do garażu z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych i jednocześnie niekosztownych materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie kształtu zdecydowanie usprawnia nałożenie kostki według ukształtowaia terenu. Natomiast ogólna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej również można dopasować do swoich możliwości finansowych biorąc pod uwagę obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Główną niekorzyść pochodzi z pogody. Ze względu na opady albo nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać dużo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony w poprawny sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, aby podjazd mógł być wytrzymały i aby spełniał swoją rolę przez długi czas. Trzeba unikać zostawiania obszernych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary zasypać mieszanką piasku i cementu. Źle rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu stempli oraz form. W ten sposób da się uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez problemu możemy dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Podstawową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok