Szkolenie na kierowcę straży pożarnej
11 lutego, 2021
Serwis klimatyzacji w domu i biurze
11 lutego, 2021

Kiedy chcemy, aby ogród ładnie się prezentował, podstawowym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, niestety zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zabierają sporo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania ogrodu, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwykłej konewki pobiera bardzo dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, który umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które również ułatwiają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu zmniejszają nasz wkład pracy.

Jeżeli myślimy o zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co pozwala na programowanie momentu zraszania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Automatyczne instalacje nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja dużego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania wymaga co prawda zaangażowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Z reguły system zakopywany jest pod ziemią. Potrzebne jest zamontowanie programatora, rur przenoszących wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w formie zaworów, a także zraszaczy, które niezbędnych do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę odrębnych typów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane z uwago na to, że ich największą zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania ukrywają się pod powierzchnią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, ponieważ ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Wspaniale przydadzą się w nawodnieniu trawy i posiadają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu niewielkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Co więcej jest to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 

Ogrody

Strona używa cookies
Ok