Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia
Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów
23 marca, 2017
Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
Nogi drewniane – ciekawa dekoracja twojego domu
24 marca, 2017

Bezpieczne i efektowne balustrady schodowe

Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
W domach, w których znajdują się schody, muszą obligatoryjnie być zbudowane balustrady o odpowiedniej wielkości. Jest to ten motyw mieszkania, jaki ma zagwarantować ochronę wszystkim najemcom – w szczególności dzieciom i osobom starszym. Aktualnie istnieje tyle wzorów barierek, że niewątpliwie jest w czym wybierać. Można wymienić tutaj choćby balustrady przejrzyste oraz kompletne. Pierwsze między tralkami mają kawałki wypełniające prześwitujące, przykładowo przygotowane ze szkła. Balustrady pełne montuje się wewnątrz budynków publicznych oraz są zrobione najczęściej z bardzo mocnego materiału, np. cementu. Można je oczywiście postawić w lokum dwupoziomowym albo domku jednorodzinnym, aby wzbogacić design wnętrza pomysłową konstrukcją.

Wybrać balustradę ażurową czy pełną?

Tak naprawdę należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy schodki razem z z balustradą będą stroną odróżniającą się w domku, czy będą spełniały jedynie funkcję użyteczną (oraz mają wtapiać się w otoczenie)? Należałoby zdecydować, które artykuły będą pasować, jak ma prezentować się cała konstrukcja oraz ile pieniędzy możemy przekazać na jej postawienie. Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, żeby dopasować wybrane elementy do stylu miejsca oraz m in. fantastycznie ozdabianych nóg drewnianych w klasycznych meblach, drewnianych nasad na podłokietniki albo wycinanych poręczy.

Bariera może być ulokowana wyłącznie po jednej stronie schodów, jeśli po drugiej znajduje się ściana. Niekiedy może być również specjalnym elementem w mieszkaniu – jeśli konstrukcje ulokujemy po obydwu częściach. Jeśli jesteśmy w momencie aprobaty schematu mieszkania, jesteśmy zobowiązani ująć też stopnie z poręczami. Projektant, który deklaruje, że są nieprzydatne, na pewno nie jest profesjonalistą. W szczególności, jeśli twierdzi, że będziemy mieli bardzo dużo wolnej przestrzeni oraz powyższe ograniczenia w sumie nie są konieczne. Lepiej zainwestować w coś, co jest w stanie ochraniać przed upadkiem, a czasami utratą życia.

W jakim momencie zamontować balustradę?

Mamy szansę to zrealizować w czasie montowania schodów – w miejscach, gdzie mają znajdować się tralki są osadzane oddzielne pręty (w następnej kolejności są likwidowane). Inną możliwością jest wykonanie balustrady po zbudowaniu schodów. W owym przypadku musimy przewiercić ostrożnie wloty i rozlokować konstrukcję. Ciekawym pomysłem jest mocowanie balustrady na końcach stopni, przez co płaszczyzna do chodzenia nie zmniejsza się aż tak mocno. W niektórych mieszkaniach możemy zobaczyć ponadto inne rozwiązanie. Jeżeli umieszczenie balustrady jest niemożliwe z uwagi na zbyt mało miejsca, wówczas zakłada się pionowe bariery. To one odgraniczają przestrzeń otwartą od schodów oraz zapewniają lokatorom bezpieczeństwo.

Każda bariera bez względu na styl musi obowiązkowo podtrzymać dorosłego domownika, jaki z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, ażeby utrzymała jego ciężar oraz nie była kolejnym czynnikiem wywołującym wypadek. Inną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa małym dzieciom, które w trakcie rozrywki będą chciały wpychać głowę pomiędzy drążki. Rozstaw tralek nie może być zatem mniejszy niż 12 cm. Inaczej możemy przygotować się na wymontowywanie drążków i zapełnienie balustrady czymkolwiek innym. W dodatku barierki powinny być oddzielone od ściany na przynajmniej 5 cm, a więc w takim oddaleniu, by można było bez problemu złapać się poręczy. Elementy szklane bezwzględnie muszą posiadać lepsze parametry. W przypadku potłuczenia malutkie elementy nie mogą kaleczyć.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to najzwyczajniej w świecie drążki, które są montowane w podłożu. Do nich doczepia się poręcz oraz „dopełnienie”. Dużo producentów akcesoriów do sprzętów domowych potrafi stworzyć tralki tradycyjne, tralki skręcone bądź tralki bogato rzeźbione. Muszą doskonale wpasowywać się w otoczenie. Drążki drewniane są wykonywane z najlepszej klasy drewna, np. dębowego. Oprócz pomieszczeń mamy szansę je umieszczać na tarasach. Zazwyczaj są najefektowniejszym elementem balustrady, jeżeli wytworzy je profesjonalny rzemieślnik.

Poręcze – innymi słowy pochwyty, a więc te elementy balustrady, za które po prostu chwytamy wchodząc po stopniach. Przebiegają wzdłuż schodków i zapewniają mocne wsparcie. Muszą być przystosowane do stylu balustrady, nie powinna ślizgać się po nich dłoń i powinny posiadać dobrą wielkość.

Uzupełnienie balustrady – zatem część balustrady, która mieści się pomiędzy tralkami. Zwykle montuje się tu części mające powstrzymać upadek. Mogą być zrobione z ciasno przymocowanych tralek, zdobionych kolumienek drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach albo z metalu o niestandardowym układzie.

Drewniana balustrada będzie zawsze pasować

Przeważająca część odbiorców zazwyczaj wybiera balustrady z drewna, ponieważ sprawdzają się w każdym domu niezależnie od wyposażenia. Można wybrać standardowe, surowe kolumienki bądź kunsztownie ozdabiane. To samo odnosi się do pochwytów. Drewno jest budulcem prostym w obróbce, w ogóle nie oziębia rąk i można je zaimpregnować (lub pomalować na dowolny kolor). Dobrze jest umieścić balustradę z takiego samego drewna, z jakiego są zrobione schody (ponieważ inaczej nie będzie prezentowało się to elegancko). Dobrze jest też pamiętać, iż drewniane elementy dodają pomieszczeniom patetyczności, stąd też są dobre wyłącznie do dużych wnętrz.

Jeżeli chcesz wiedzieć dużo więcej kliknij w odnośnik – www.nogi-drewniane.pl

Strona używa cookies
Ok